22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Vďačnosť rastie len v slobode. Kto daruje, nemôže zaväzovať druhého k vďačnosti a príjemca sa nesmie cítiť donútený dlh splatiť.”

~JOHAN DE VRIES ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1038 reakcie0
(Share 204 0)


Téma: Blížny / Človek / 1 Sam 16, 1-13

Myšlienky... 104/2003

      Jeden študent sa mi sťažoval na svojho učiteľa: „Asi som mu nesympatický, pretože nech už robím čokoľvek, s ničím nie je spokojný.“ Spomenul aj pravdepodobnú príčinu tohto stavu. Hneď na začiatku školského roka v prvom ročníku vyviedol „lotrovinu“ síce nevinnú, ale predsa dostačujúcu na to, aby sa u učiteľa zle „zapísal“.
      Podobné skúsenosti má zrejme každý. Nemusí ísť práve o vzťah medzi učiteľom a študentom. Neraz vnímame, že nás iní neprijímajú práve najlepšie, aj keď k tomu nemajú žiaden dôvod. Rovnako aj sami cítime, že náš vzťah k druhým je odstupňovaný rôznou intenzitou sympatie. A kdesi na konci sú tí, ktorí sú nám nesympatickí, aj keď nie sme schopní tento postoj rozumne zdôvodniť. Takýto stav je zdrojom mnohých sporov a nevyjasnených názorov, nehovoriac už o tom, že znemožňuje rozvoj a využitie potenciálu tých, ktorí boli zaradení medzi „nesympatických“. Ak ľudí okolo seba vnímame neúplne a jednostranne, vnímame ich zle.
      Keď Boh poslal proroka Samuela k Izaimu, povedal mu, že z jeho synov si vyhliadol kráľa Izraela. Keď Samuel zbadal jedného z Izaiho synov, povedal si: „Isteže stojí pred Pánom jeho pomazaný“ (1 Sam 16, 6). Boh však hneď napomenul proroka: „Nehľaď na jeho výzor a na výšku jeho postavy, lebo ho nepokladám za súceho. Veď (Pán nehľadí) ako hľadí človek. Lebo človek hľadí na výzor, ale Pán hľadí na srdce“ (1 Sam 16, 7). Takto Boh zavrhol sedem kandidátov z Izaiho synov. Ostal iba jeden, Dávid, ktorý sa zdanlivo na nič nehodil – iba tak na pasenie oviec. A práve jeho si Boh vyvolil.
      Asi len ťažko sa úplne oslobodíme od nadobudnutia sympatií alebo nesympatií, ktoré prichádzajú s „prvým dojmom“. Asi len ťažko dokážeme druhých spoznať úplne a pravdivo. No môžeme sa povzniesť nad dojem, ktorý v nás ten druhý zanechal a pozerať sa na neho ako na „Bohom vyvoleného“. A ak si uvedomíme, že Kristus vylial svoju krv za každého človeka, potom nikto nemôže byť „bezvýznamný“.
25.06.2003 | Čítanosť(1038)
Téma: Blížny
27.06.2003 | Čítanosť(2649)
Človek
22.01.2005 | Čítanosť(894)
1 Sam 16,


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet