19.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Viac možno získať za jednu hodinu na Božom poli, ako za celý život na svojom.”

~sv. Ján z Kríža ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1571 reakcie0
(Share 288 0)


Téma: Kresťanstvo / Obeta / Jn 12, 24-25

Myšlienky... 97/2003

      Keď Betty Crockerová vynašla spôsob na výrobu „koláča v prášku“ jej firma ihneď začala s predávaním tohto polotovaru. Produkt sprevádzala reklama, ktorá vychvaľovala jednoduchosť prípravy chutného koláča: stačí len pridať vodu, zmiešať a dať piecť. No očakávaný úspech sa nedostavil. Keď skúmali prečo ľudia nedôverujú tomuto výrobku, s prekvapením zistili, že dôvodom je práve prílišná jednoduchosť prípravy. Zákazníci nechceli byť úplne vylúčení z prípravy koláča... Betty Crockerová teda zmenila svoj recept. Reklama sa rozbehla nanovo. Ostala nezmenená až na zdôraznenie, že do zmesi je nutné pridať jedno vajíčko. Prvé dni predaja okamžite ukázali, že tento výrobok má medzi zákazníkmi priam obrovský úspech.
      S podobnou skúsenosťou sa stretávajú ľudia, ktorí sa pokúšajú predstaviť druhým vieru v Ježiša Krista a duchovný život ako niečo jednoduché a ľahké. Obávajú sa, že to tí druhí od nich „nekúpia“ ak sa to bude zdať príliš ťažké. No s prekvapením zisťujú, že práve preto nemajú úspech.
      Ježiš Kristus hovorí: „Ak pšeničné zrno nepadne do zeme a neodumrie, ostane samo. Ale ak odumrie, prinesie veľkú úrodu. Kto miluje svoj život, stratí ho, a kto svoj život nenávidí na tomto svete, zachráni si ho pre večný život“ (Jn 12, 24-25). Tieto slová majú ďaleko od predstavy jednoduchého a „bezbolestného“ nasledovania Ježiša Krista. Hovoria skôr o námahe, o potrebe nasadenia všetkých síl, ba dokonca – ak je to potrebné – i o strate vlastného života. Prisľúbenie, ktoré je vložene do týchto slov, však hovorí, že takéto nasadenie prináša veľký osoh, ktorý mnohonásobne vyvažuje prinesenú obetu. V kresťanstve nejestvuje iná cesta ako tá, ktorú nám ukazuje Kristus.
      Bol raz jeden človek, ktorý zatúžil mať na chrbte vytetovaného leva. Išiel teda k odborníkovi a vyslovil svoje prianie. Ale len čo pocítil pár prvých vpichov, začal nariekať: „Ach, vy ma vraždíte! Ktorú časť leva práve tetujete?“
      „Práve robím chvost,“ odpovedal umelec.
      „Tak teda vynecháme chvost,“ povedal ten muž. Umelec začal znova, ale ten muž začal opäť stenať, ako to bolí.
      „Ktorú časť leva tetujete teraz?“
      „Levie ucho,“ odpovedal umelec.
      „Nuž vynechajme ucho,“ zavzdychal ten muž. Umelec sa dal znovu do práce, no vzápätí počul otázku: „Čo to robíte teraz?“
      „Brucho leva.“
      „Vynechajte brucho...“ povedal muž.
      Na to tetujúci umelec povedal: „Lev bez chvosta, bez uší a bez brucha nie je žiaden lev! Azda by ste radšej chceli na svojom chrbte obraz mravca miesto leva!“ (Edward Hays, Malá duchovní dobrodružství, Portál, Praha 1997, s. 76.)
      Ak chceme byť živým obrazom Boha, tak sa musíme otvoriť životu obetí, pretože tento svätý obraz je na nás vytetovaný. Ak odmietneme obeť, budeme sa musieť uspokojiť so životom, ktorý sa zďaleka nebude môcť merať s tým zámerom, ktorý pre nás vysnil Boh.
27.05.2011 | Čítanosť(3757)
Téma: Kresťanstvo
05.02.2010 | Čítanosť(2691)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo /
30.12.2004 | Čítanosť(1951)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo
12.06.2003 | Čítanosť(2335)
Jn 12, 1-11
08.10.2003 | Čítanosť(2117)
Obeta
18.01.2010 | Čítanosť(1643)
Kresťanstvo


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet