18.august 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Tí, čo predišli všetkým možným stratám tak, že sami dobrovoľne všetko obetovali Bohu, môžu dosvedčiť, že im nikdy nič nechýbalo od tých čias, čo sa rozhodli, že ich jediným bohatstvom bude Boh.

~Pierre Charles ~

20.06.2003 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť886 reakcie0
(Share 166 0)


Téma: A kto je môj blížny? / Lk 10, 29

Myšlienky... 96/2003

      Známy evanjelický teológ Wilhelm Busch spomína, že raz sedel v hoteli pri obede. Naraz do reštaurácie vstúpil akýsi pán a povedal: „Pred chvíľou som si tu zabudol peňaženku!“ Vedúci sa ho opýtal: „Ktorý čašník vás obsluhoval?“ Muž sa rozhliadol okolo a potom rozpačito povedal: „To už veru neviem. Nepozeral som na neho!“
      Čo je na tomto príbehu zaujímavé? Čašník ho hodinu obsluhoval a hosť sa na neho ani nepozrel... Tak vlastne aj my chodíme okolo seba. Takí chladní a ľahostajní sme často aj my voči našim blížnym. A ak si ich h všimneme, tak len preto, aby sme na nich hľadali chyby, aby sme ich posudzovali...
      Z evanjelia vieme, že ani znalcovi zákona nebolo jasné, kto je jeho blížny. Preto mu Ježiš pripomína, že láska k Bohu a blížnemu je najväčším prikázaním, podmienkou k získaniu večného života (Lk 10, 25-27). A ilustruje to podobenstvom O milosrdnom Samaritánovi, ktoré končí slovami: „Choď a rob aj ty podobne!“ (Lk 10, 37).
      V každodennom živote nás mnohí poznajú ako kresťanov, ktorí pravidelne chodia do chrámu, pristupujú k sviatostiam, modlia sa, chodia na odpusty, čo nasvedčuje, že veľmi milujeme Boha. Pre blížneho však často nemáme dobrého slova, iba opovrhnutie...
      Pozrime, čo píše sv. apoštol Ján vo svojom Prvom liste: „Veď kto nemiluje brata, ktorého vidí, nemôže milovať Boha, ktorého nevidí. A toto prikázanie máme od neho: aby ten, kto miluje Boha, miloval aj svojho brata“ (1 Jn 4, 20-21). O tejto láske Ježiš Kristus vyhlasuje: „Na týchto dvoch prikázaniach spočíva celý Zákon i Proroci“ (Mt 22, 40).
      Túto myšlienku veľmi pekne formuloval sv. Augustín slovami: „Bojím sa, že Ježiš Kristus prejde okolo mňa a ja si ho nevšimnem, pretože k Bohu sa nejde krokmi, ale láskou.“ Tak o tom píše aj sv. apoštol Pavol: „Keby som hovoril ľudskými jazykmi aj anjelskými... A keby som mal dar proroctva a poznal všetky tajomstvá a všetku vedu..., a lásky by som nemal, ničím by som nebol“ (1 Kor 13, 1-2).
      O tom je potrebné hovoriť zvlášť dnes, keď tej lásky je málo vo svete medzi ľuďmi, keď to často hraničí až s nenávisťou akoby sme neboli ľuďmi...
      Sv. František Saleský poučuje, že „mnohí vidia zbožnosť a dokonalosť života v prísnosti, iní v modlitbe, iní v častom sv. prijímaní... Všetci sa mýlia. Dokonalosť je v láske k Bohu z celého srdca.“
      Ako je to s našou láskou – k Bohu a blížnemu? Ako je to s naším vzťahom k blížnemu? Je náš život naozaj plný, alebo prázdny na lásku?
      Nórsky básnik Henrik Ibsen, napísal drámu Peer Gynt, v ktorej je táto úchvatná scéna: Starý Gynt po bludnom živote stojí pred lesnou chyžou a drží v ruke cibuľu, ktorú zo zábavy olupuje. Pritom sa táto cibuľa stáva obrazom jeho vlastného života. Dych mu vyráža otázka: „Za šupkou by sa mala objaviť dreň.“ Niekoľkokrát hovorí nahlas: „Nemá to konca! Len vrstva za vrstvou! Či sa dreň nikdy neobjaví? Až do konca samé šupky.“ Potom si so strachom uvedomuje: „Taký je aj môj život!“ – a s kliatbou odhadzuje cibuľu.
      „Miluj a rob, čo chceš!“ – hovorí sv. Augustín. Naplňme svoj život láskou, aby sme aj my nestali na konci svojho života s konštatovaním, že bol prázdny, bez lásky – aj keď sme pravidelne chodili do chrámu, modlili sa a pristupovali k sviatostiam.
      Tento známy výrok platil o životnej praxi kresťanov v prvotnej cirkvi hneď na začiatku prvého tisícročia kresťanstva a vyšiel z úst pohanov vtedajšej Rímskej ríše na adresu tých, čo svoje kresťanstvo nereprezentovali ani vycibrenou teologickou rečou, ani okázalosťou liturgických slávností, ale skutkami lásky v situáciách každodenného života a svedectvom vernosti Kristovi a jeho evanjeliu často až po vyliatie vlastnej krvi.
12.06.2003 | Čítanosť(8197)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3387)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(2835)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet