22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ako loď, keď zloží svoj náklad, slobodne sa kolíše na vlnách a rýchlo kĺže vpred pod náporom vetra: tak aj „umŕtvovaná“ duša, ktorá zložila ťarchu hriechov a zlých žiadostivostí, sa slobodne a ľahko uberá k Bohu.

~bl. Józef Sebastian Pelczar~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1149 reakcie0
(Share 213 0)


Téma: Mk 8, 22-26

Myšlienky... 95/2003

      Istý rabín sa pýtal svojich žiakov: „Kedy sa končí noc a začína deň?“
      Žiaci sa pokúšali o správnu odpoveď:
      „Azda vtedy, keď na nebi vidno prvý záblesk slnka? Alebo keď je možné rozoznať človeka od kríkov?“
      „Nie,“ povedal rabín. „Deň sa začína vtedy, keď dokážeme v tvári každého človeka spoznať svojho brata a sestru. Dokiaľ toto nevieme, panuje v nás noc.“
      Keď sa nad tým zamyslíme, kto z nás by mohol povedať, že nepatrí (aspoň v niektorých chvíľach) medzi tých, v ktorých ešte panuje noc? Veď niekedy len krátky pohľad na vzťahy k druhým ľuďom nás usvedčuje, že je v nás ešte veľa tmy a že potrebujeme Ježiša, aby nás oslobodil od tejto tmy.
      Táto neschopnosť „vidieť“, táto tma v nás sa rodí z odmietnutia Boha. Neide o nejaké oficiálne vystúpenie z Cirkvi. Neide ani o verejné proklamovanie nevery v Božiu existenciu. Toto odmietnutie sa rodí z ľahostajného a neochotného postoja, ktorý neraz zaujmeme voči Božiemu slovu, jeho radám i prikázaniam.
      Takéto počínanie vedie k rozchodu človeka s Bohom i k rozchodu človeka so sebou samým a medzi ľuďmi navzájom. Filozof Heisenberg vyhlasuje, že takéto zamietnutie Boha povedie ku katastrofám, v porovnaní s ktorými bombardovanie Hirošimi a Nagasaki je maličkosťou. Prichádza morálny úpadok človeka. A dejiny nás už neraz presvedčili, aké hrozné činy môžu vzísť z takéhoto úpadku.
      Náš Spasiteľ nám však vychádza v ústrety. Chce nám pomôcť. Veľa však závisí na našej ochote k spolupráci. Slepca z evanjelia (Mk 8, 22-26) priviedli k Ježišovi. Neodmietajme tých, ktorí vstupujú do nášho života a chcú nás rovnako k nemu priviesť. Ježiš slepého chytil a vyviedol ho za dedinu. Slepec sa mu úplne zveril, dôveroval mu, aj keď nevedel, kde ide, aj keď nevedel, čo s ním chce Ježiš urobiť. Spasiteľ rovnako viesť aj nás. Ak je v nás málo dôvery, vytrhneme sa mu z rúk, odmietneme ísť s ním. A niekedy aj preto, lebo ostať v tme, ostať slepý k Bohu a k blížnemu sa nám niekedy vidí oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie. Ak sa však oddáme v dôvere Spasiteľovi, ak sa necháme viesť, dôjdeme na miesto uzdravenia.
      Žiť s „uzdraveným zrakom“ nemusí byť ani jednoduché ani ľahké. Nezriedka vyžiada nasadenie všetkých síl. Na druhej strane však len takýto štýl života nám prinesie radosť, ktorá bude predchuťou tej večnej radosti v našom nebeskom domove.
12.06.2003 | Čítanosť(2907)
Mk 8, 31 - 9, 1
12.06.2003 | Čítanosť(2830)
Mk 8, 10-21
12.06.2003 | Čítanosť(2533)
Mk 8, 22-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet