18.september 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Človek by mal konať tak, aby nikomu nedal dôvod na zlosť, nenávisť a prenasledovanie, hoci aj v dôsledku nerozvážnosti. Preto sa musí modliť o rozvahu vo vzťahu k blížnym.”

~sv. Vincent Pallotti ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1772 reakcie0
(Share 525 0)


Téma: Zvestovanie Presvätej Bohorodičke / Poslušnosť / Pýcha / Lk 1, 38

Myšlienky... 90/2003

      Bola raz jedna žabka, ktorá prehovorila dve husi, aby ju vzali so sebou počas zimy do teplejších krajov. Žabka sa pripravila na túto cestu. Na oboch koncoch povrázku urobila slučky, ktoré si husi nasadili na krk. Žabka sa potom zahryzla do povrázku uprostred a tak mohlo nezvyčajné trio vzlietnuť. Cesta ubiehala bez problémov až do času, keď ich nezbadal nejaký muž na zemi. Zakričal: „To je ale zaujímavé... Čí to bol nápad?“ Žabka priam narástla od pýcha, otvorila ústa a zvolala: „Môj...“ A ten muž mal na raňajky chutné žabie stehienka.
      Od samého počiatku nešťastné udalosti zapríčinili, že ľudské bytosti otvorili svoje ústa, aby uspokojili svoje ego. Vlastne v tomto určitom ľudskom bláznovstve bol prvý a najväčší ľudský pád, ako ho poznáme z biblického rozprávania o Adamovi a Eve. V Edene had na nich volal: „V deň, keď budete z neho jesť, otvoria sa vám oči a vy budete ako Boh“ (Gn 3, 5). A oni otvorili svoje ústa, aby si trochu vzali.
      Sväté písmo odsudzuje pýchu, pretože vychádza zo lží a cez ňu človek verí sám sebe, verí, že všetko je v jeho moci. Sv. Pavol hovorí: „Lebo ak si niekto myslí, že je niečím, hoci nie je ničím, sám seba klame“ (Gal 6, 3). „Kto sa chváli, nech sa chváli v Pánovi, lebo nie ten je osvedčený, kto sa sám odporúča, ale ten, koho odporúča Pán“ (2 Kor 10, 17). A tiež v slovách Ježiša Krista nájdeme varovanie pred pýchou: „Každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený“ (Lk 14, 11).
      Historici nám hovoria o vývoji ľudstva, o jeho raste na mnohých úrovniach. Ale žiadne historické poznatky nehovoria, ako sme sa naučili byť pochabí v uctievaní a vynášaní seba samých. Prvé bláznovstvo, prvý hriech našich prarodičov – hriech pýchy, nezanikol v procese vývoja ľudstva, ale ešte viac sa rozvinul.
      Sv. Lukáš rozpráva o mladom dievčati, ktoré dostalo povolanie k veľkosti. Z tohto povolania zreteľne vyplývalo, že bude hrať unikátnu úlohu v ľudskej histórii, pretože sa stane matkou Božieho Syna. Na túto správu odpovedá slovami: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (Lk 1, 38). Tieto slová vychádzajú z jej vnútra, z odovzdanosti do Božej vôle. Nenachádzame tu stopu po pýche. Poslušnosť Presvätej Bohorodičky voči Božej vôli možno prirovnať k poslušnosti jej Syna Ježiša Krista, ktorú svätý apoštol Pavol charakterizoval slovami: „On, hoci má božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom, ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom; a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka. Uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži“ (Flp 2, 6-8).
      Život je cesta s mnohými križovatkami. Nemôžeme však poblúdiť, ak si osvojíme Máriine slová: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (Lk 1, 38), ktoré vychádzajú z odovzdanosti a poslušnosti voči Božej vôli. Vo chvíli pokušenia, keď budeme chcieť „otvoriť svoju ústa, aby sme uspokojili svoje ego“ nám pomôžu ostať ticho a načúvať hlasu nebeského Otca, ktorý nám zjaví svoju vôľu a ukáže smer, ktorým sa máme ďalej uberať.
25.06.2003 | Čítanosť(1263)
Téma: Poslušnosť
25.06.2003 | Čítanosť(1123)
Téma: Poslušnosť
12.06.2003 | Čítanosť(8873)
Lk 18, 9-14
12.06.2003 | Čítanosť(8455)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3678)
Lk 10, 1-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet