24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Mohutný most lásky k Bohu dosahuje breh večnosti vždy len cez najbližšiu podperu, cez lásku k blížnemu.

~Bernhard Häring ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť950 reakcie0
(Share 284 0)


Téma: Obrátenie / Pôst / Sk 9, 5 / Flp 3, 17

Myšlienky... 86/2003

      Po skončení odpustovej slávnosti v jednej farnosti, kde som bol pozvaný ako hosť, som vyjadril miestnemu kňazovi uznanie, že v chráme nahradil jeden starší a dosť nevkusný obraz peknou ikonou. Prv než priateľ mohol zareagovať, ozval sa cerkovník. „Viete otče, nebolo to jednoduché,“ povedal. „Prečo?“ spýtal som sa. A cerkovník odpovedal: „Je taký vtip, ktorý to vysvetľuje. Viete koľko babičiek u nás treba na výmenu žiarovky?“ Odpovedal som: „No to neviem.“ „Tri,“ odvetil. „Jedna zakrúca novú a dve plačú za vypálenou. Chápete?“
      Samozrejme som to pochopil. Ak je človek príliš zrastený s vecami alebo s určitým spôsobom života a myslenia, zmena nie je nikdy jednoduchá.
      Marcus Aurelius sa však čudoval tým, ktorí sa obávajú zmien. Pýta sa: „Môže niečo, čo je pekné a užitočné, vzniknúť bez toho, aby sa neodohrala nejaká zmena?“
      Ak je človek príliš zrastený s vecami alebo s určitým spôsobom života a myslenia, potom už ani neočakáva, že by do jeho života mohlo vojsť niečo krajšie a užitočnejšie. Svoj stav považuje za niečo ukončené, čo sa už nedá príliš vylepšiť (azda len, keby prišla výhra v Lotte).
      Svätý apoštol Pavol bol pred svojím obrátením v podobnom stave. Bol vzdelaný, mal dobré postavenie v spoločnosti, stravovala ho horlivosť pre Boha podľa meradiel vtedajších farizejov. Zaiste bol so svojím životom spokojný a netúžil po zmene. Stretnutie so vzkrieseným Kristom na ceste do Damasku ho však prinútili položiť otázku: „Kto si, Pane?“ (Sk 9, 5). Táto otázka nesmerovala len k Ježišovi. Bola to otázka, ktorá zasiahla Pavlovo vnútro a začala dielo obrátenia. Od tej chvíle sv. Pavol stratil spokojnosť so sebou samým, so svojím postavením, spôsobom života a myslenia. Spoznal niečo krajšie a dokonalejšie. V liste Filipanom to vyznáva slovami: „Ale čo mi bolo ziskom, kvôli Kristovi pokladám za stratu“ (Flp 3, 7). Poznanie Ježiša Krista ho núti k „neustálej zmene: „Ale jedno robím: zabúdam na to, čo je za mnou, a uháňam za tým, čo je predo mnou. Bežím k cieľu, za víťaznou cenou Božieho povolania zhora v Kristovi Ježišovi“ (Flp 3, 7-14). A Filipanov i nás pozýva: „Bratia, spoločne ma napodobňujte a všímajte si tých, čo žijú podľa vzoru, aký máte v nás!“ (Flp 3, 17).
      Nájdime si v tomto pôstnom období chvíľku ticha a samoty, v ktorej sa spýtame: „Kto si, Pane?“ (Sk 9, 5). Nechajme ju v sebe pôsobiť. Bude to okamih, kedy sa vytratí falošná naša spokojnosť so sebou samými, ale bude to aj okamžik, kedy sa pred nami otvoria nové perspektívy. Budú síce vyžadovať „zmenu“, ale prinesú nám radosť podobnú tej, ktorú prežíval svätý apoštol Pavol.
20.07.2003 | Čítanosť(2321)
Téma: Obrátenie / Zmena
12.06.2003 | Čítanosť(1780)
Sk 9, 20-31
12.06.2003 | Čítanosť(1761)
Sk 9, 1-19
08.02.2010 | Čítanosť(1488)
Obrátenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet