25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Bázeň Božia vytrhuje z duše všetky hriechy a každú zlomyseľnosť.

~sv. Anton Veľký~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1162 reakcie0
(Share 275 1)


Téma: Obrátenie / Láska

Myšlienky... 82/2003

      „Mal by si sa zmeniť!“ Toto prianie alebo skôr výzvu sme možno neraz začuli od rodičov, učiteľov, priateľov v situácii, keď sa nám podaril urobiť nejaký „prešľap“. „Mal by som sa zmeniť!“ - to si neraz hovoríme sami, keď vnímame svoje vnútorné rozpoloženie alebo analyzujeme slová, ktorými sme sa hoci možno nechtiac dotkli druhých. „Mal by som sa zmeniť!“ Tieto slová azda zazneli v našom srdci v súvislosti s pôstnym obdobím, ktoré prežívame.
      Z toľkých strán sa na nás sypú výzvy k zmene... a zdá sa, že napriek tomu k žiadnym zmenám nedochádza. Možno si volíme len zlý spôsob...
      Čítal som (nepamätám si, kde to bolo) rozprávanie o žene, ktorá zažila ťažký životný údel. Uzatvorila sa do seba, prestala sa usmievať, bočila od priateľov, žila iba v spomienkach na bolesť, ktorú prežila. Jej správanie bolo časom priam neznesiteľné. Priatelia jej dohovárali: „Musíš sa zmeniť... Takto predsa nemôžeš žiť... Zamysli sa nad sebou...“ Chápala, že majú pravdu a chcú jej dobre. Sama túžila vymaniť sa z tohto stavu, ale nemohla. No v jeden deň nastala zmena. Navštívil ju priateľ a povedal jej: „Chcem ti povedať, že ťa mám rád. Mám ťa rád aj napriek tomu, ako sa teraz správaš, aj napriek tomu, že svojich priateľov teraz od seba odstrkuješ. Môžeš so mnou vždy počítať...“ Od tej chvíle sa zmenila. Vrátil sa jej úsmev na tvár – stala sa takou, akou bola predtým. Zmenu nevyvolalo upozorňovanie na nedostatky, ale ubezpečenie o tom, že je milovaná.
      Takto to robí aj náš Boh. Spomeňme si na Zacheja. Azda mu Ježiš Kristus adresoval výzvu k zmene? Nie! Pozval sa k nemu domov. Zachej pocítil, že je milovaný, aj napriek všetkým hrubým nedostatkom v jeho živote. A to spustilo zmenu v jeho živote. Ak človek pocíti, že je milovaný, jednoducho nemôže ostať nezmenený.
      Boh v toto pôstne obdobie nám hovorí, že chce vstúpiť do nášho „vnútorného domu“, aby sme zakúsili, že sme ním milovaní. Ak mu otvoríme, náš život nezostane nezmenený.
      Tento dotyk Božej lásky môžeme aj sami sprostredkovať iným. Stačí len upraviť dobre myslenú výzvu: „Mal by si sa zmeniť!“ na slová: „Milujem ťa takého, aký si. Mám ťa rád a môžeš so mnou vždy počítať...“
      Ak si to osvojíme, budeme sa čudovať, koľko krásnych a priam zázračných zmien sa v nás i v okruhu našich blížnych odohrá.
20.07.2003 | Čítanosť(2322)
Téma: Obrátenie / Zmena
08.02.2010 | Čítanosť(1489)
Obrátenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet