24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    To najťažšie v láske je nájsť odvahu vkročiť do smrti, aby sme dosiahli život. A preto často cúvame pred pravou láskou. Zdráhame sa, klamaní a lákaní ponukou nepravých lások, ktoré prinášajú okamžitý úspech. Máme strach, že vyjdeme naprázdno, a tak berieme závdavok.

~MICHEL QUOIST~

20.06.2003 - Miron
čítanosť532 reakcie0
(Share 191 0)


Téma: Skrývanie sa za listami figovníka / Pôstny príhovor / Gn 3, 7

Myšlienky... 73/2003

      Adam a Eva použili listy figovníka, aby sa pokúsili skryť zahanbenie z hriechu pred Bohom. Nerobíme to isté dnes? Nepoužívame síce listy figovníka, ale zámer ostáva ten istý. Zakrývame sa niečím pred ľuďmi a hovoríme: „Pozri na moje krásne šaty, na moju masku, ktorú nosím. Toto môžeš vidieť. Ale nemôžeš vidieť, akým skutočne som vo svojom vnútri.“ Listy figovníka, ktoré použili Adama Eva sa stali symbolom „falošného odevu“, veľmi pochybného a netrvácneho. Odievame sa do „listov figovníka“ vždy, keď sa máme postaviť pred Boha i pred ľudí.
      Čo sú v týchto moderných časoch „listy figovníka“, za ktoré sa skrývame? Tu je niekoľko príkladov: peniaze, majetok, spoločenské postavenie, akademické tituly, moc... Mnoho ľudí sa snaží skryť svoju vnútornú prázdnotu za tieto novodobé listy figovníka. Svedčí o tom aj aforizmus: „Nikdy nebolo toľko cenných šiat zavesených na bezcenných ľuďoch ako dnes.“
      Nie sú „listami figovníka“ aj rôzne masky, ktoré si dávame, aby sme oklamali seba i druhých? Maska zbožnosti, maska dokonalosti, maska spoľahlivého člena farnosti... Neraz sa klameme, že medzi nami a Bohom je všetko O.K. pretože naše mená sú zapísané v matrike, pritom sme príliš zaneprázdnení, aby sme si našli čas na modlitbu a čítanie Božieho slova.
      Podobne ako Adam, pokúšame sa skryť našu duchovnú nahotu. Nezáleží na tom, aký druh listu figovníka použijeme. Nič nezakryje! Ostane vnútorný pocit nahoty a túžba zaodiať sa do niečoho, čo nám môže dať skutočnú a neustálu bezpečnosť.
      Sv. Ján Zlatoústy nás prosí, aby sme pamätali na raj, ktorý sme stratili. „Odev, ktorý nosíme,“ hovorí, „je ako list figovníka, ktorý skúša zakryť nahotu a zahanbenie z hriechu. Pripomína mám našu duchovnú nahotu v Božej prítomnosti a potrebu, aby nás Spasiteľa zaodel do odevu Božej spravodlivosti a odpustenia.“
      Sv. Gregor Nysský v tom istom duchu hovorí: „Adam žije v každom z nás, vidíme svoju prirodzenosť pokrytú kožou a listami tohto pozemského života, rúchom, ktoré sme si pre seba urobili, keď sme boli vyzlečení z odevu svetla, a ponorili sme sa do márnosti, pomíňajúceho uspokojenia tela namiesto Božského rúcha.“
      Často v úsilí skryť pravdu pred sebou samým, pokrývame sa tak mnohými „listami“ tohto sveta, že nakoniec hľadáme pomoc u odborníkov.
      Istý psychiater povedal raz kňazovi: „My môžeme pacientovi úplne sa obnažiť, aby videl seba samého; vtedy vyplávajú na povrch mnohé zlá prítomné v jeho živote. Ale to je všetko, čo môžeme urobiť. Je to okamih, kedy musíte vstúpiť vy.“
      Kňaz odpovedal: „Nie ja, prosím, ale môj Pán! On je jediný, ktorý môže obnoviť našu padnutú, hriešnu prirodzenosť a zaodiať nás do nádherného rúcha svojej spravodlivosti.“ (Podľa: CONIARIS, Anthony M., Sacred Symbols That Speak, Vol. II., Light and Life Publishing CO., Minneapolis, Minesota 1987, s. 91-92.)
05.02.2010 | Čítanosť(720)
Téma: Gn 3, 9-15
03.09.2004 | Čítanosť(969)
Gn 3


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet