25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ľudia plní Ducha sú ako pečať: obraz cnosti, ktorý majú hlboko vrytý do svojho srdca, vtláčajú ako do vosku tým, s ktorými sa stýkajú.”

~sv. Ignác z Loyoly~

20.06.2003 - Miron
čítanosť527 reakcie0
(Share 166 0)


Téma: Hriech / Pôst / Prikázania

Myšlienky... 72/2003

      V roku 1939 Švajčiar Paul Müller objavil chemickú látku známu pod skratkou DDT. Za svoj objav neskôr dostal Nobelovu cenu. O svojom objave napísal do denníka: „Jediná miliardtina tisíciny gramu tejto látky usmrtí muchu, či komára, ale pre človeka a zvieratá je absolútne neškodná.“ Pre tento účinok bolo DDT hojne využívané na ničenie hmyzu.
      Využila ho aj Svetová zdravotnícka organizácia na vyničenie komára prenášajúceho maláriu na Borneu. Komáre skutočne zahynuli. Potiaľ by bolo všetko v poriadku. Až na to, že DDT zhubne pôsobí na všetky druhy hmyzu. Hmyzom sa živili nič netušiace jašteričky a nimi zasa divé i domáce mačky. Spolu s nimi si plnili žalúdok i s nerozkladným belasým práškom, ktorý sa im ukladal v tele. Mláďatá mačiek začali umierať po prijatí tej najprirodzenejšej stravy – po materskom mlieku. Nakoniec zahynuli i dospelé mačky. Na Borneu nastal myší raj. Myši stratili svojho prirodzeného nepriateľa. Bolo ich čoraz viac. Hrozila morová nákaza. Svetovej zdravotníckej organizácii nezostalo nič iné, než zoskupovať po svete mladé zdravé mačky, ktoré potom vysadili na ostrove.
      Príroda sa pomstila človeku za jeho násilný zásah. A nebolo to prvý krát. Ľudia už neraz pocítili, že ich „múdre“ zásahy do prírody sa obrátili proti nim. Dnes už vieme, že musíme rešpektovať zákonitosti, ktoré v prírode vládnu. Ale aj napriek tomu niekedy konáme v rozpore s týmto poznaním.
      Človek sa však môže dostať ešte do horšej situácie, ak začne narušovať zákonitosti, ktoré určujú správny vzťah medzi ním a Bohom. Denne sa stretávame s následkami takéhoto počínania. Počnúc narušenými vzťahmi, kde nezhody často vedú až k nepochopiteľnej nenávisti, cez rôzne životné stroskotania, z ktorých sa už mnohí nevedia dostať, až po napätia, ktoré vládnu medzi rôznymi etnikami a národmi.
      Veľký pôst je čas, kedy môžeme a máme spoznať, ako a kde narušujeme tieto Božie zákony. Nedajme sa zviesť pokušením bagatelizovať niektoré slabosti, hriešne postoje a návyky. Nápravou i v tej najmenšej veci môžeme spustiť vlnu dobra, ktorá prinesie svoje konkrétne dobré plody.
25.06.2003 | Čítanosť(4433)
Téma: Hriech
26.08.2003 | Čítanosť(1860)
Téma: Hriech / Maličkosti
04.10.2003 | Čítanosť(2324)
Hriech


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet