25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Byť kresťanom a vidieť trpiaceho brata bez toho, aby sme vedeli trpieť s ním, znamená byť bez lásky a byť kresťanom iba podľa mena.”

~SV. VINCENT DE PAUL ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť707 reakcie0
(Share 200 0)


Téma: Lk 20, 34-38

Myšlienky... 70/2003

AI      Otázka života po smrti ľudí vždy zaujímala a bude ich zaujímať. Je to tajomstvo, ktoré teraz len hmlisto spoznávame. Úplne poznanie budeme mať až vtedy, keď sami prejdeme hranicou, ktorá oddeľuje život pozemský od života večného.
KE      Preto sme určite radi, že nám dnes Ježiš Kristus trošku poodhaľuje rúško tajomstva večného života.
DI      Saduceji predložili Ježišovi k vyriešeniu takýto problém. Istá žena bola manželkou postupne siedmich bratov. Ktorému z nich bude patriť po vzkriesení, keď ju mali všetci za manželku?
      Saduceji síce Boha uznávali, ale popierali existenciu duchov, anjelov. Podľa nich duša zaniká zároveň s telom. Preto bolo zrejmé, že chcú tohto otázkou iba zosmiešniť Ježiša Krista. Na druhej strane však tento vymyslený príbeh o žene siedmich mužov prezrádza nejasné chápanie posmrtného života v židovskom národe.
      Ježiš všetko uvádza na správnu mieru. Z Písma saducejom dokázal nesmrteľnosť duše a tým vyvrátil ich neveru vo vzkriesenie tela. Zároveň naznačil, že v živote po smrti nastúpia iné vzťahy, odlišné od pozemských.
PAR      Zmŕtvychvstanie Ježiša Krista nám dáva nádej, že všetci ľudia budú vzkriesení. Vzkriesenie bude znovu spojenie duše i tela k novému životu. Nevrátime sa k pozemskému životu, ale staneme sa dokonalými ľuďmi a budeme žiť v novom svete Božej lásky. Naše telo už nebude podliehať skaze, ale bude dokonalé, podobné Ježišovmu oslávenému telu.
      Ježiš hovorí, že tam budú ľudia ako anjeli, to znamená, že ľudské vzťahy nadobudnú nové formy. Rozhodne to však neznamená, že vo večnosti zmiznú akékoľvek pozemské partnerstvá a všetky prísahy vernosti, že manželské zväzky sa zrútia ako domčeky z karát. Každé dôverné prilnutie človeka k človeku má svoju cenu, každý zväzok lásky sa premieta aj do večnosti, všetky láskou naplnené ľudské vzťahy tiahnú k jednému centru, z ktorého vyviera všetka láska a tým centrom je sám Boh.
      Vzkriesenie sa uskutoční na konci sveta. Všetci ale nebudú rovnako vzkriesení. Tí, čo zomreli v spojení s Ježišom, budú vzkriesení na oslávenie. Ľudia, ktorí sa rozhodli žiť bez Krista a tak aj zomreli, budú vzkriesení na zatratenie.
      Je nám ťažko uvažovať o večnosti. Sme príliš naviazaní na tento svet, príliš spútaní prírodnými zákonmi, ktoré pociťujeme ako trvalé a nemenné. Preto len ťažko môžeme chápať večnosť, kde platia úplne iné zákony. No Boh nám dáva nádej lepšieho, dokonalejšieho života, ktorá nám má stačiť, aby sme boli naplnení túžbou dosiahnuť to, čo nám vo večnosti pripravil.
MY      Viera vo večný život pomáha konať i hrdinské skutky lásky k Bohu i ľuďom. Kresťanskí mučeníci volili radšej zomrieť ako sa zriecť svojej viery. Život s Ježišom vo večnosti sa im videl lepší než tých pár ostávajúcich rokov pozemského života.
      Ale i v dnešných časoch nádej na večnosť umožňuje konať i nebezpečné skutky lásky k blížnemu. Vojak počas nočnej hliadky bol ťažko zranený. Zasiahol ho strelec nepriateľského vojska. Jeho vzlyky počuli kamaráti v neďalekom zákope. Báli sa však vyjsť a pomôcť mu, lebo ich neprestajne ostreľovali z nepriateľských zákopov. Nakoniec sa jeden z vojakov rozhodol a povedal:
      „Idem a prinesiem ho.“
      „Zostaň! Máš predsa len jeden život,“ zamiešal sa poručík.
      „Nie, pán poručík, ja mám ešte večná život,“ odpovedal vojak a vyšiel na pomoc ranenému kamarátovi. (Evanjelium v živote dieťaťa, s. 192)
ADE      Nech teda toto dnešné poodhalenie tajomstva večného života posilní našu nádej i naše odhodlanie žiť tak, aby sme po telesnej smrti okúsili to, čo Boh pre nás vo večnosti pripravil.
12.06.2003 | Čítanosť(2033)
Lk 20, 1-8
12.06.2003 | Čítanosť(1911)
Lk 20, 20-26
12.06.2003 | Čítanosť(1900)
Lk 20, 27-47


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet