25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kto sa stále bojí pekla, ten do neho nepadne, lebo neustála bázeň z neho ho robí bedlivým.

~sv. Ján Zlatoústy~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1052 reakcie0
(Share 256 0)


Téma: Úspech

Kartotéka

Tešiť sa z úspechu iných
JÁN RYBÁR

      Túžbu po sebauplatnení a ocenení dal Stvoriteľ každému človekovi. Každý z nás má rád uznanie, úctu, lásku. Dobré meno človeka je chránené aj Desatorom: Nevyslovíš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu. Túžba po lepšom, dokonalejšom je aj hlavnou vzpruhou zdokonaľovania sa a pokroku.
      Keď chce človek dosiahnuť ocenenie, musí ísť správnou cestou a dávať pozor, lebo nie všetko, čo sa pokladá za cenné, je skutočne hodnotné. Ilúzia veľkosti je najväčším nepriateľom pravej ceny a najčastejšou príčinou pádu človeka i spoločnosti.
      Medzi ľuďmi panuje a vždy panovalo isté súperenie. Človek ťažko znáša, že ten druhý je lepší, dokonalejší. Aj keby sa mal akokoľvek dobre, keď zistí, že druhý sa má lepšie, znepokojuje ho to. Snaží sa aj napriek veľkým obetiam, aby sa mu vyrovnal, ba ho predstihol. Taliansky spisovateľ Salvagnoli o šťastí povedal: „Skutočne šťastných ľudí je málo, lebo nestačí, aby bol človek šťastný, ale treba, aby nik nebol šťastnejší ako on.”
      Určitá rivalita existuje dokonca aj v náboženstve. Človek má deprimujúci pocit, keď má iný väčšie úspechy ako on. Tento pocit mu pomáha preklenúť vrodená túžba po cene človeka. Opravdivo cenný pred Bohom budeš vtedy, keď sa budeš tešiť z úspechov a šťastia každého človeka. Poteší aj myšlienka: Budem sa usilovať o vlastné úspechy, ale radoval by som sa aj vtedy, keby bolo čo najviac ľudí úspešnejších ako ja, lebo mi ide o Božie kráľovstvo, kráľovstvo dobra a to robí človeka cenného pred Bohom. Iba rozdávanie radosti a šťastia, ale aj radosť z úspechov a šťastia iných je najkrajším zdrojom šťastia pre človeka. To najlepšie zodpovedá zachovaniu prikázania: Miluj blížneho ako seba samého.
25.06.2003 | Čítanosť(961)
Téma: Úspech
25.06.2003 | Čítanosť(954)
Téma: Úspech


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet