24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Chcete, aby ľudia o vás dobre zmýšľali? Nehovorte o sebe.”

~Blaise Pascal~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1237 reakcie0
(Share 232 0)


Téma: Jn 14, 23

Kartotéka

Slovo života na máj 2001
Chiara Lubichová

„Kto ma miluje, bude zachovávať moje slovo a môj Otec ho bude milovať; prídeme k nemu a urobíme si uňho príbytok”. (Jn 14, 23)

      Ježiš sa lúči s apoštolmi významnými a pôsobivými slovami. Okrem iného ich uisťuje, že ho znova uvidia, lebo sa zjaví tým, ktorí ho milujú. Júda (nie Judáš Iškariotský) sa ho spytuje, prečo sa chce zjaviť len im, a nie aj verejne. Tento učeník túžil po Ježišovom veľkom verejnom vystúpení, ktoré by zmenilo chod dejín, a bol presvedčený, že by prospelo záchrane sveta. Apoštoli si totiž mysleli, že Ježiš je toľko očakávaným prorokom posledných čias, ktorý vystúpi ako kráľ Izraela, postaví sa na čelo Božieho ľudu a obnoví Pánovo kráľovstvo.
      Ježiš namiesto toho odpovedá, že jeho vystúpenie nebude slávnostné a verejné. Pôjde o jednoduchý, no zvláštny „príchod” Božej Trojice do srdca veriaceho človeka a uskutoční sa tam, kde je viera a láska. Touto odpoveďou Ježiš spresňuje, ako po smrti zostane prítomný medzi svojimi, a vysvetľuje, ako s ním budeme môcť ostať v kontakte.
      Prítomnosť Trojice v kresťanoch a v spoločenstve sa môže uskutočňovať už odteraz. Netreba čakať na budúcnosť. Chrámom na jej prijatie nie je iba murovaná stavba, ale samo srdce kresťana, ktoré sa stáva novým svätostánkom, živým príbytkom Trojice.
      Ako môže kresťan dosiahnuť takú veľkú vec? Ako môže mať v sebe samého Boha? Ktorou cestou sa vstupuje do takého hlbokého spoločenstva s ním? Je to láska k Ježišovi. Láska, ktorá nie je len čosi čisto citové, ale ktorá sa prenáša do konkrétneho života, presnejšie, do zachovávania jeho slova. Na takúto lásku, preukazovanú skutkami, odpovedá Boh svojou láskou: príde k nám bývať Najsvätejšia Trojica.
      „... bude zachovávať moje slovo”. Ktoré sú to slová, čo má kresťan zachovávať? V Jánovom evanjeliu výraz „moje slová” majú často ten istý význam ako „moje prikázania”. Kresťan má teda zachovávať Ježišove prikázania. Tie sa však nechápu ako akýsi zoznam zákonov. Skôr ich treba vidieť v skutku Ježišovho umývania nôh apoštolom. Je to prikázanie vzájomnej lásky. Boh káže každému kresťanovi milovať druhých až do úplného darovania sa, ako to učil a konal Ježiš.
      Ako žiť dobre toto slovo života? Ako dôjsť až tam, že nás sám Otec bude milovať a Najsvätejšia Trojica si v nás urobí príbytok? Tak, že si z celého srdca, dôsledne a vytrvalo budeme navzájom prejavovať lásku. V tomto nájde kresťan aj cestu hlbokej kresťanskej asketiky, ktorú Ukrižovaný od neho požaduje. Práve cez vzájomnú lásku budú v jeho srdci prekvitať rozličné cnosti. A táto láska je aj náležitou odpoveďou na výzvu na vlastné posväcovanie.
16.08.2007 | Čítanosť(3826)
Téma: Jn 14, 27
16.08.2007 | Čítanosť(3520)
Téma: Jn 14, 15
12.06.2003 | Čítanosť(2726)
Jn 14, 1-14
12.06.2003 | Čítanosť(2355)
Jn 14, 15-31


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet