24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Čo teda k tomu cieľu vedie, čo vedie k čistote srdca, toho sa chopme všetkými silami; čo od toho cieľa odvádza, pred tým utekajme ako pred nebezpečenstvom a pred škodou“

~Sv. Kasián~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1005 reakcie0
(Share 232 0)


Téma: Jn 4, 13-14

Kartotéka

Slovo života na marec 2002
Chiara Lubichová

„Ale kto sa napije z vody, ktorú mu ja dám, nebude žízniť naveky. A voda, ktorú mu dám, stane sa v ňom prameňom vody prúdiacej do večného života”. (Jn 4, 13-14)

      V tejto evanjeliovej perle, ktorou je rozhovor so Samaritánkou pri Jakubovej studni, Ježiš hovorí o vode ako o čomsi bežnom, no veľmi žiadanom a životne dôležitom pre toho, kto pozná život na púšti. Nebolo teda treba veľa vysvetľovať, čo znamená voda. Pramenitá voda slúži pre náš pozemský život, kým živá voda, o ktorej hovorí Ježiš, je pre večný život. Ako na púšti všetko zakvitne iba po výdatnom daždi, aj semená vložené do nás krstom môžu vzísť jedine zvlažené Božím slovom. Taká rastlinka potom rastie, vyháňa nové výhonky a začína sa podobať stromu alebo krásnemu kvetu. To všetko preto, lebo prijíma živú vodu zo slova, ktoré vzbudzuje život a udržuje ho pre večnosť.
      Ježišove slová sú určené všetkým, čo na tomto svete trpia smädom: tým, čo si uvedomujú svoju duchovnú suchotu a trápi ich smäd, i tým, čo potrebu zahasiť si smäd z prameňa pravého života, načrieť do veľkých hodnôt ľudstva už ani nepoznajú. V skutočnosti je to Ježišova výzva všetkým dnešným ľuďom a zároveň odhalenie, v ktorom nájdeme odpoveď na svoje početné „prečo” i na úplné uspokojenie svojich túžob. Jeho slová by sa teda mali dotknúť nás všetkých, všetci by sme sa mali nechať preniknúť jeho posolstvom. Ako? Tým, že svoj život budeme viesť podľa evanjelia, porovnávať ho s jeho slovami, usilovať sa myslieť Ježišovou mysľou a milovať jeho srdcom.
      Každý okamih, v ktorom sa snažíme žiť evanjelium, je kvapkou živej vody, ktorú nám treba piť. Každý úkon lásky prejavený nášmu blížnemu je dúškom tejto vody. To preto, lebo táto živá a vzácna voda prúdi v našom srdci práve vtedy, keď je otvorené láske k všetkým. Ide o Boží prameň, ktorý dá toľko vody, koľko cez malé či veľké skutky lásky z jeho bezodného zdroja poskytujeme na zahnanie smädu iných.
      Iste sme pochopili, že ak nemáme trpieť smädom, musíme túto živú vodu, ktorú dostávame od neho, dávať ďalej.
      Často postačí iba slovo, úsmev, obyčajný prejav solidarity, aby nám to dalo nový pocit plnosti, hlbokého uspokojenia, prúd radosti. A ak v darovaní neustaneme, táto studňa pokoja a života nám bude dodávať vodu čoraz hojnejšie, bez toho, aby vyschla. Navyše je tu i ďalšie tajomstvo, ktoré nám Ježiš odhalil, akoby druh bezodnej studne, ku ktorej máme prístup. Keď sa dvaja alebo traja spoja v jeho mene a keď sa milujú jeho láskou, je medzi nimi on (porov. Mt 18, 20). A vtedy sa cítime slobodní, zjednotení, sme plní svetla a z nášho vnútra tečú prúdy živej vody (porov. Jn 7, 38). Ide o Ježišovo prisľúbenie, ktoré sa stáva skutočnosťou, keďže ho dal on sám, prítomný medzi nami ako prúd vody, čo naveky uháša smäd.
30.07.2008 | Čítanosť(2775)
Téma: Pôst / Jn 4, 9-25
12.06.2003 | Čítanosť(2434)
Jn 4, 4-42
12.06.2003 | Čítanosť(2189)
Jn 4, 43-54


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet