24.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Až po smrti sa dozvieme, koľkým hriešnikom sme pomohli ku spáse vďaka tomu, že sme obetovali svoju únavu. Len vtedy pochopíme, že naša vynútená nečinnosť a naše utrpenia môžu byť blížnemu osožnejšie než naše najúčinnejšie skutky lásky.

~G. Chevrot~

20.06.2003 - Miron
čítanosť898 reakcie0
(Share 235 0)


Téma: Lk 9, 23

Kartotéka

Slovo života na jún 2001
Chiara Lubichová

„Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme každý deň svoj kríž a nasleduje ma.” (Lk 9, 23)

      Nemysli si, že keď chodíš po cestách tohto sveta, môžeš sa spokojne pozerať na všetko, čo sa ponúka, a kúpiť si akúkoľvek knihu alebo časopis.Nemysli si, že keď si vo svete, môžeš si dovoliť akýkoľvek spôsob života, ľahtikárske zážitky, nemravnosti, potrat, rozvod, nenávisť, násilie, krádež.
      Nie, nie! Iste, si vo svete - veď kto by to nevidel? Lenže ty si kresťan, čiže nie si „zo sveta” (porov. Jn 17, 14)! A práve v tom je veľký rozdiel, ktorý ťa zaraďuje medzi ľudí živiacich sa nie tým, čo je z tohto sveta, ale tým, čo ti hovorí Boží hlas v tebe. Tento hlas je v srdci každého človeka, a ak ho počúvaš, umožňuje ti vstúpiť do kráľovstva, ktoré nie je z tohto sveta, no kde sa žije pravá láska, spravodlivosť, čistota, miernosť, chudoba, kde je prirodzeným sebaovládanie.
      Prečo sa mnohí mladí ľudia obracajú na východné náboženstvá, aby našli aspoň trochu ticha a osvojili si tajomstvo veľkých duchovných vodcov, ktorí po dlhom umŕtvovaní svojho nižšieho „ja” dokážu preukazovať lásku, čo zapôsobí na každého, kto je nablízku? Je to prirodzená reakcia na hluk sveta, na zhon mimo nás i v nás a nenecháva priestor na ticho, v ktorom by sme počuli Boha. Treba však ísť až na Východ, keď Kristus už pred dvetisíc rokmi povedal: „Zapri sám seba”?
      Svet ťa celkom strháva ako rieka a ty musíš ísť proti prúdu. Svet je pre kresťana ako trasovisko pokryté hustým porastom, na ktorom musíš dávať pozor, kam klásť nohy. A kam treba stúpať? Po stopách, ktoré ti vyznačil sám Kristus, keď putoval po tejto zemi. Sú nimi jeho slová. Dnes ti nanovo opakuje: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba...”
      Azda ťa preto budú znevažovať, nepochopia ťa, budú sa z teba smiať a osočovať ťa. Ostaneš sám, vyzvú ťa stratiť svoju tvár, zriecť sa kresťanstva, lebo vyšlo z módy. Ale Kristus žiada ešte viac: „... nech vezme každý deň svoj kríž a nasleduje ma.”
      Či chceš, alebo nie, bolesť bude stále strpčovať každý život. I tvoj. Každý deň sa budú objavovať väčšie či menšie bolesti. Chceš sa im vyhnúť? Brániš sa im? Chce sa ti hromžiť? Potom nie si kresťan, nie si kresťanka! Kresťan miluje kríž, miluje bolesť, lebo pozná ich cenu, hoci má pritom v očiach slzy. Boh z nespočetného množstva všetkého, čím mohol zachrániť svet, nezvolil pre nič za nič práve bolesť. Spomeňte si však, že po tom, ako odniesol svoj kríž a ako ho naň pribili, vstal z mŕtvych.
      Vzkriesenie čaká aj teba, keď namiesto toho, aby si sa vyhýbal bolesti, ktorá ti zadovažuje kresťanskú zásadovosť, ale aj ostatné, čo ťa v živote postretne, budeš ju vedieť prijať s láskou. Presvedčíš sa, že už na tejto zemi je kríž cestou vedúcou k nevídanej radosti. Život tvojej duše začne rásť. Božie kráľovstvo v tebe sa upevní a vonkajší svet sa postupne stratí spred tvojich očí a budeš ho považovať len za kulisu. A už nebudeš závidieť nikomu. Potom ťa naozaj budú môcť volať Kristovým nasledovníkom.
      A podobne ako Kristus, ktorého nasleduješ, staneš sa svetlom a láskou v nespočetných trápeniach, ktoré trápia dnešné ľudstvo.
12.06.2003 | Čítanosť(2942)
Lk 9, 37-50
12.06.2003 | Čítanosť(2730)
Lk 9, 1-9
12.06.2003 | Čítanosť(2671)
Lk 9, 18-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet