23.apríl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Kňaz umiera alebo od práce, alebo od neresti.”

~sv. Don Bosco ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť850 reakcie0
(Share 188 0)


Téma: Bdelosť

Kartotéka

Bedlite!
JOZEF JARAB

      Silu úderu na klávesu klavíra znásobuje kladivko udierajúce na strunu.
      Svojím príbehom o desiatich pannách Ježiš znásobuje hlas poslednej vety v podobenstve: „...bedlite, lebo neviete ani dňa ani hodiny...” Túto pravdivosť denne potvrdzuje skúsenosť nášho života. Zdalo by sa, že logickým výsledkom tejto skúsenosti bude múdry život človeka. No o tom, že to tak často nie je, svedčí znova skúsenosť nášho váhania medzi tým „rozumným” a „nerozumným”.
      Výchovným cieľom príbehu o desiatich pannách je povzbudiť múdrosť života. Život je veľkou pozvánkou, preto má múdrosť miesto v jeho duchovnej i materiálnej sfére.
      Sú nemúdrosti života, ktoré je ľahšie napraviť, aj keď nám vždy urobia menšiu či väčšiu ťažkosť. Napr. nie múdro vypovedané slovo, ktoré iného zabolí...
      Sú nemúdrosti, ktoré sa ťažko naprávajú, alebo sú až nenapraviteľné. Život ich nesie ako biblické Kainovo znamenie..., a to napriek pomoci uvedomenia si odpustenia tak zo strany Boha, ako aj našich blížnych, ktoré sprostredkovala úprimná ľútosť.
      Ježiš nám päticou nerozumných družičiek pripomína nemúdrosť, ktorá má neodvolateľné následky. Je nemúdre žiť s prázdnou nádobou života, s prázdnotou v duši, so srdcom bez lásky a ochoty. Vo chvíli povolania pred Božiu tvár v hodine našej smrti nadobudne hodnota múdreho života svoju konečnú cenu, ktorej realitou bude spoločenstvo na „svadobnej hostine Baránka...” (Zj 19,9) Ježišovo „... nepoznám vás” bude trpkým a, žiaľ, večne bolestným precitnutím tých, ktorí v živote venovali toľko pozornosti všetkému, len nie najpodstatnejšiemu - svojmu osobnému spoločenstvu s Bohom a so všetkými ľuďmi.
      Videli ste plačúce dieťa pred zamknutou bránou jeho domova?
      Zostať vonku pred dverami je ťažké. Ľudské srdce túži po kúsku domova. Už v pozemskom živote je trpké ostať vonku, stať sa cudzincom; je bolestnou predstavou večný osud cudzinca, ktorý z vlastnej viny zostane vonku pred dverami zmyslu svojho žitia.
      Správanie družičiek v evanjeliovom príbehu nás učí predvídavosti a zodpovednosti. Na stretnutie s Pánom potrebujeme dostatok oleja lásky. Ona v nás zvládne naše osobné napätie medzi túžbami, žiadosťami, ochotou i nenávisťou, strachom i nádejou, radosťami i bolesťami. Cez hlas svojho svedomia každý deň prilievajme olej čnosti, sily, rozumu, vôle, citov, aby sme vždy boli pohotoví na tom mieste, kde nás Pán života chce mať.
      Z jedného miesta na zemi nás raz definitívne odvolá.
      To miesto musí mať známky i charakter domova - teda osobného, živého spoločenstva s ním. Každá iná pozícia života je miestom vonku - predo dvermi...
      Toto je priestor našej zodpovednosti: Čakať „Pána a Ženícha” spôsobom života, ktorý evidentne hovorí o našej pripravenosti. Zodpovednosť znižuje únava, zákernosť ľudského srdca, fascinujúca príťažlivosť vecí, tlak pochybností. Ale je veľa prostriedkov, ktoré ju zvyšujú - napríklad účasť na oslave Pána, služba ľuďom a podobne.
      Za nemúdrosti v živote sa často ťažko platí. Najviac sa platí za nemúdrosť života. Preto to Ježišovo: „Bedlite!”
25.06.2003 | Čítanosť(1392)
Téma: Bdelosť / Múdrosť


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet