11.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Láska je jedinou skúškou pravosti nášho kresťanstva.”

~JOHANNES LEPPICH~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1108 reakcie0
(Share 211 0)


Téma: Obrátenie / Lk 15, 11-32

Myšlienky... 35/2001

      Pred nejakým časom som sa rozprával s mladým mužom o otázkach duchovného života. V rozhovore sa opýtal: „Mám istotu, vieru, že ak prídem k nebeskému Otcovi ako ten márnotratný syn z podobenstva, tak ma nebeský Otec príjme. Ale čo ďalej?“
      Je to zaujímavá otázka. Na podobenstvo o márnotratnom synovi sa pozeráme z rôznych uhlov: vnímame nerozumné správanie mladšieho syna a jeho návrat; vnímame dobrotu a lásku otca, ktorý víta a prijíma svojho strateného syna. Posolstvo podobenstva je jasné – vieme, že nech sa stalo čokoľvek, nech sa náš život zatúlal nesprávnym smerom, vždy sme očakávaní. Nebeský Otec na nás čaká a je pripravený nás opäť prijať do svojho domu. Vo sviatosti zmierenia stále nanovo prežívame toto opätovné Božie prijatie a objatie. Ale čo ďalej?
      Skúsme vykonštruovať akýsi druhý diel tohto podobenstva. Prvý diel sa končí návratom márnotratného syna. Druhý diel by sa mohol začať adaptáciou tohto syna na prostredie rodičovského domu. Pobyt v cudzine ho zaiste ovplyvnil. Získal nové návyky, iný pohľad na veci tohto sveta, iný spôsob života. A tak nebolo pre neho ľahké vkĺznuť do pôvodného poriadku rodičovského domu. Zaiste už v prvých dňoch po návrate nastali situácie, kedy v duchu nesúhlasil s rozhodnutiami svojho otca a s prácou staršieho brata. Mal predstavu, že by to urobil inak a lepšie. Pobyt v cudzine na ňom zanechal hlboké stopy. A tak sa ocitol pred vážnou vnútornou voľbou: buď sa zriekne tejto „múdrosti sveta“ alebo svojim konaním znovu zarmúti otca.
      Ťažko povedať, ako by sa končil tento druhý – vymyslený diel podobenstva o márnotratnom synovi. Každý sám ho môže sám domyslieť. To však už nie je dôležité, lebo v tomto dotváraní podobenstva sme našli odpoveď na otázku: „Ale čo potom?“
      K Bohu prichádzame ako zblúdilí synovia a dcéry. Vieme že sme očakávaní. Vieme, že úprimná ľútosť vedie Boha k zľutovaniu nad nami. Ale teraz vieme aj to, že po tomto opätovnom prijatí nás čaká ešte jedna skúška: Osvojiť si poriadok Otcovho domu. Po zmierení s Bohom rýchlo prídu situácie, ktoré nás budú priam nútiť, aby sme konali podľa starých návykoch, podľa ducha sveta, v ktorom sme žili ako zblúdilé deti nebeského Otca. Poriadok Otcovho domu však ponúka iné riešenie. K čomu sa prikloníme?
       „Ale čo bude potom?“ Teraz už vieme odpoveď. „Potom“ musí nasledovať zjednotenie sa so zmýšľaním, s vôľou nebeského Otca. Čas po návrate má byť naplnený odstraňovaním všetkých návykov, ktoré nie sú v zhode s poriadkom domu nášho Otca. Ak toto bude chýbať, potom čoskoro nastane chvíľa, kedy znovu utečieme do sveta.
20.07.2003 | Čítanosť(2238)
Téma: Obrátenie / Zmena
12.06.2003 | Čítanosť(2368)
Lk 15, 11-32
12.06.2003 | Čítanosť(1921)
Lk 15, 1-10
08.02.2010 | Čítanosť(1411)
Obrátenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet