21.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nestačí len počúvať s otvorenosťou, treba sa aj s pevnou vôľou zdisciplinovať a urobiť, čo nám hovorí Boží hlas.

~GEORGE A. MALONEY ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1511 reakcie0
(Share 304 0)


Téma: Podobenstvo o dobrom pastierovi / Jn 10, 1-18

Myšlienky... 32/2001

AI       Poznáme literárne diela, o ktorých sa hovorí, že sú nesmrteľné. A to preto, že spisovateľ do nich vložil myšlienky, ktoré sú nadčasové. Platia v každej dobe i spoločnosti.
      Keď sa také niečo hovorí o dielach, ktoré vytvorili ľudia, o čo viac to platí o diele, ktorého autorom je Boh. Sväté písmo je večne platné. Má moc poúčať, povzbudzovať, napomínať a posilňovať nádej.
KE       I dnešný úryvok z evanjelia má túto moc. Ukazuje nám nádej, ktorú máme v Ježišovi Kristovi.
DI       Aj keď obraz pastiera je už pre nás tak trochu vzdialený, zreteľne chápeme myšlienku, ktorú Ježiš vložil do tohto podobenstva. O pár veršov ďalej sám Spasiteľ formuluje túto myšlienku slovami: „Moje ovce počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou. Ja im dávam večný život. Nezahynú nikdy a nik mi ich nevytrhne z ruky.“(Jn 10, 27-28)
      Slovo „zahynúť“ chápeme v bežnom živote ako označenie násilnej smrti, tragickej nehody, či vojenských bojov. Označujeme takto smrť ľudí, ktorá nebola prirodzeným skonom, ale určitým predčasným pretrhnutím života.
      Zahynúť v duchovnom chápaní má tiež tragický odtieň. Keď Ježiš Kristus používa toto slovo, znamená to, že pred človekom je otvorená aj táto možnosť. Možnosť duchovne zahynúť. Je to možné. Svet je plný falošných prorokov, ktorí chcú vyrvať duše z Ježišových rúk. Tvrdia, že človeka urobí šťastným iba viera v tento svet a v jeho pokrok. Alebo že zdravie tela je najväčším bohatstvom človeka. Alebo že len v hromadení materiálnych statkov nájde človek uspokojenie. Keby sme mali čo i len vymenovať všetky smery, ktoré zápasia o dušu človeka, museli by sme tu byť veľmi dlho. Každý z nás je pod neustálym tlakom propagátorov týchto smerov, ktorí prichádzajú s veľmi veľkou reklamou.
PAR       Ak chceme vytrvať, ak nechceme zahynúť, máme len jedinú možnosť – patriť Ježišovi. On nám predsa dal veľké prisľúbenie: „Moje ovce počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou. Ja im dávam večný život. Nezahynú nikdy a nik mi ich nevytrhne z ruky.“(Jn 10, 27-28) Ježiš Kristus je dobrý Pastier, ktorý nepozná svojich z papierov a štatistík, ale má ich zapísaných vo svojich prebodnutých rukách. Nik nás nemôže odtrhnúť od Krista! Od dobrého Pastiera nás môže odtrhnúť iba naša vôľa – iba naše nie.
      A tak ako je to s nami? Patríme Kristovi? Cesta k nemu je vždy otvorená – nech sa už v našej minulosti čokoľvek stalo.
MY       V roku 1987 sa zrútilo lietadlo so 115 cestujúcimi. Príčinou katastrofy bola výbušnina, ktorú na palubu lietadla umiestnili severokorejski špióni Kim Seung-il a Kim Hyun-hee. Polícia oboch teroristov chytila a dokázali im vinu.
      Teroristka Kim Hyun-hee počas svojho pobytu vo väzení našla cestu k Bohu. O svojom obrátení hovorí:
       „Keď som bola vo väzení v Bahrein, chcela som si zobrať život, ako to urobil môj kolega. Ale vtedy mi niekto dal do rúk knihu, ktorá sa neskôr stala súčasťou môjho života. Bola to Biblia. Najskôr som z nej nič nechápala. Potom však za mnou prišiel kňaz a on ma naučil chápať Sväté písmo. Začal sa vo mne prebúdzať nový život. Čítala som ho dlho, až som prijala Ježiša Krista za svojho Vykupiteľa.
      Doma nás učili, že náboženstvo je neužitočná povera. Nenávidela som ho. Veriaci pre mňa boli nepriatelia vlasti. O misionároch, ktorí boli kedysi u nás a postavili nemocnice, nám hovorili, že v tých nemocniciach robili pokusy na ľuďoch. Verila som im a dnes im ešte mnohí veria. Teraz však viem, že som bola oklamaná. Teraz prežívam Božiu lásku, kajám sa za svoj hriech a prosím Boha, aby utíšil zármutok v rodinách obetí.
      Ďakujem Bohu, že mi dal ešte šancu, aby som mohla odčiniť to, čo som urobila.“ (Zrno 1/1991, s. 7)
      Teroristka načúvala Božiemu slovu, uverila a išla za Kristom. Ak vytrvá – nezahynie.
ADE Nezahynie ani nikto z nás, keď sa vydá ku Kristovi. Prisľúbenie, ktoré nám dnes Ježiš Kristus dal je platné a neodvolateľné. Čo nám teda bráni nasledovať dobrého Pastiera? Amen.
04.02.2008 | Čítanosť(4578)
Téma: Jn 10, 28
12.06.2003 | Čítanosť(2842)
Jn 10, 1-21
12.06.2003 | Čítanosť(2609)
Jn 10, 22-42


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet