14.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Plačúcemu nikdy nepozeraj do očí.

~africké príslovie ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť529 reakcie0
(Share 142 0)


Téma: Vôľa

Kartotéka

Nezvyčajná posilňovňa
Jozef Šesták

      V posledných rokoch prišlo do módy chodiť do posilňovní, v ktorých si ľudia kultivujú telo. Niekedy nebolo o nich ani chýru. Ľudia sa potili na poliach, v priemysle, okolo domácností. Bolo by tragické, keby moderný človek kultivoval iba telo a pozabudol na skultúrnenie svojho vnútra, kde sa ustavične odohráva boj medzi duchovnými a telesnými ašpiráciami. Ide o to, aby z tohto osudového boja nevyšiel ako porazený, ale ako víťaz. Treba, aby sa z času na čas uchýlil do nezvyčajnej duchovnej posilňovne. Najmä pokiaľ ide o vieru, nádej, lásku a slobodnú vôľu človeka.
      Vieru si posilňujeme tým, že obohacujeme svoje vedomosti v pravdách viery, bez ktorej sa nemôžeme zapáčiť Bohu, ale ani spasiť svoju dušu. Pravidelne čítajme Sväté písmo, aby sme poznali Krista a jeho radostnú zvesť pre nás a pre celé ľudstvo. Takisto sa modlievajme, prichádzajme do kostola a pristupujme k sviatostiam, aby naša viera bola silná, stála a všeobecná.
      Svoju nádej posilňujeme, ak si ju uchováme i vtedy, keď sa zdá všetko stratené. Boh dopúšťa, ale neopúšťa. Veď je naším Otcom. Veriaci človek pokiaľ dýcha, dúfa v Božiu pomoc.
      Lásku k Bohu a k blížnemu posilňujeme v sebe vtedy, keď prekonávame akékoľvek prejavy pýchy, sebectva, surovosti a snažíme sa problémy riešiť láskou, ktorá vie odpúšťať aj zabúdať. Láska nás stavia do Božej blízkosti, neláska degraduje na nemé bytosti. Podľa sv. Pavla bez nej by sme neboli ničím.
      Vôľu si posilňujeme, keď sa sústavne cvičíme v sebaovládaní. Spočiatku v maličkostiach, aby sme neskôr vedeli byť pánmi situácie i vo veľkých veciach. Kristus to jasne hovorí: Kto chce prísť za mnou, nech zaprie sám seba... ! Sebazaprenie je predpokladom nasledovania Krista! Natoľko sme kresťanmi, nakoľko sa vieme ovládať. Iba ľudia silnej vôle obstoja v živote a môžu si uchovať vieru, nádej i lásku. Byť kresťanmi znamená byť nimi nielen podľa zmýšľania, ale aj v živote.
30.12.2004 | Čítanosť(549)
Téma: Božia vôľa
30.12.2004 | Čítanosť(524)
Téma: Božia vôľa
20.08.2003 | Čítanosť(1496)
Vôľa (Božia)


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet