24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Modlitba je pokora človeka pred Bohom; viera je pokora rozumu, ktorý sa vzdáva vlastnej mienky; poslušnosť je pokora vôle z lásky k Bohu; čistota je pokora tela podrobujúceho sa duchu; umŕtvovanie je pokora zmyslov; pokánie je pokora všetkých vášní, prinesených ako obeta Pánovi.

~SV. JOSEMARÍA ESCRIVÁ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť933 reakcie0
(Share 189 0)


Téma: Svätý Duch

Kartotéka

Kedy zapnú prúd...?!
Marián Gavenda

      Známa, našťastie nie častá situácia: konečne sa vraciate domov z práce, vojdete do vchodu, privoláte výťah ... a nič, niekto zas nezatvoril dvere... Vystúpite pár poschodí pešo. V chodbe stlačíte vypínač, tma. Asi niekto „potiahol” žiarovku... Vojdete do bytu, zažnete, nič... Je to jasné, vypadol prúd! Chýba vám na každom kroku: nefunguje mikrovlnka ani kávovar, nemožno pustiť televízor, vonku sa stmieva a v byte je tma... Všetko máte a nič nefunguje! Je to ako so zdravím, až keď ho človek stratí, uvedomí si, čo preňho znamená.
      Prirovnávať túto dobre známu situáciu s príchodom Ducha Svätého je možno trochu zjednodušená, no zato výstižná analógia. Nezdá sa vám, že je to s nami jednotlivcami i s cirkevnými štruktúrami často podobne, ako keď vypnú prúd? Máme svoj osobný modlitbový režim, zbožné praktiky a zvyky, máme farské rady, organizácie, robíme prednášky a konferencie, pastoračné plánovanie, máme pozakladané združenia a nadácie... A predsa sa neraz zdá, akoby sa nič nedialo, akoby to išlo kdesi „ponad hlavy”, mimo reálneho života - chýba tomu všetkému duch či oduševnený človek. Ani najlepší aparát bez napojenia na tajomné elektrické prúdenie nič neznamená. Duchovný život bez Ducha Svätého nie je možný.
      Keď však porovnávame Ducha Svätého s elektrickým prúdom, treba dodať aj niekoľko spresnení. V jeho prípade nie je chyba v centrále: Kristus nám ho prisľúbil, poslal a stále posiela. Krstom a birmovaním je s nami nerozlučne spojený, je „dušou našej duše”. Ak sme predsa ako „vypnutí”, na vine je naše spojenie s ním. A tu už uvedené prirovnanie pokrivkáva: na rozdiel od elektrospotrebičov sme slobodní ľudia, s mysľou zaplavovanou tisícmi podnetov. V tom všetkom si udržať spojenie s Duchom nie je ľahká úloha. On hovorí v tichu, prihovára sa priamo srdcu človeka. Jeho pôsobenie je nenápadné, a predsa podmanivé, silné. Treba sa naučiť oddať sa mu, nechať sa ním viesť či niesť. A to chce skúsenosť o nič menšiu, ako naučiť sa plachtiť vo veterných víroch; chce to cit i silu zároveň a hlavne dlhodobým cvičením nadobudnutú skúsenosť. No nie je to nemožné. Treba vedieť zastať, počúvať a potom nevzdorovať. Veľmi naliehavo. Naše zbožné praktiky, cirkevné štruktúry a všetky tie samy osebe dobré a osožné veci inak zostanú neúčinné, ako keď vám doma vypadne prúd.
      Zošli svojho Ducha, a všetko bude pretvorené - otvorme sa mu a obnoví sa tvárnosť zeme!
08.09.2006 | Čítanosť(893)
Téma: Svätý Duch
08.09.2006 | Čítanosť(840)
Téma: Svätý Duch
08.09.2006 | Čítanosť(811)
Téma: Svätý Duch


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet