24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    To je strašné: neverím v Boha, a predsa žijem a myslím tak, akoby som v neho veril.

~Viktor Velskij ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť697 reakcie0
(Share 183 0)


Téma: Nedeľa

Kartotéka

Nedeľa aj v lete
Marián Gavenda

      Ak niekto nemôže správne prežiť nedeľu pre vážne rodinné alebo pracovné povinnosti, je to pochopiteľné. Paradox však je, že so svätením nedele mávajú naši veriaci najväčšie ťažkosti práve v čase prázdnin a dovoleniek. Možno je to aj preto, že zo slova „dovolenka” si mylne odvodzujeme, že vtedy je všetko dovolené a nejde nám skôr o rekreáciu. „Rekreácia” totiž doslova znamená „znovu-stvorenie”, voľne povedané obnova, návrat do toho stavu, v akom sme boli stvorení. Teda nielen obnova telesných a psychických síl, ale aj života s Bohom. Až vtedy možno hovoriť o skutočnej rekreácii.
      Účasť na svätej omši je ústredným, nie však jediným bodom kresťanského slávenia nedele. Vynechať ju bez vážnej príčiny nazýva aj najnovší Katechizmus ťažkým hriechom. Aj preto, že je to vizitka toho, ako chápeme samotnú omšu a aký máme vzťah ku Kristovi. Ak správny, urobíme maximum, aby sme nepremeškali ani jednu príležitosť. Čo však s dovolenkami, prímorskými strediskami, cestovaním? Vo väčšine prípadov aj tu stačí len trochu viac záujmu. Ak vieme, že budeme celú nedeľu cestovať, je tu možnosť sobotnej večernej omše (vlastne už vešpier nadchádzajúcej nedele). Aj dovolenkový program možno vo väčšine prípadov zorganizovať tak, aby v ňom bol priestor pre svätú omšu. Ak sme v zahraničí a nerozumieme jazyku, to nie je prekážka, veď stačí vedomie, že sme účastní Kristovej obety. Spoznanie iných spoločenstiev a foriem slávenia liturgie môže byť dokonca pre nás obohatením. Vo veľkých rekreačných strediskách miestni biskupi organizujú v čase sezóny osobitnú pastoračnú starostlivosť. Často tu bývajú sväté omše v poľštine, ktorej môžeme aj rozumieť. Je potrebné informovať sa na recepcii. Ak skutočne nemáme možnosť svätej omše, dôležité je o to viac pozornosti venovať ďalším aspektom nedele: čítaniu Božieho slova, duchovnej literatúry, modlitbe, obdivu krás Božieho stvorenia a sebe navzájom. „Nedeľa je aj dňom premýšľania, ticha, vzdelávania sa a meditácie, čo všetko prospieva rastu vnútorného a kresťanského života” - hovorí Katechizmus a Ján Pavol II. dodáva: „Nedeľa, deň pokoja človeka s Bohom, so sebou samým i s blížnymi, sa stáva aj chvíľou, v ktorej je človek povolaný venovať dajaký pohľad obdivu prírode, a dať sa strhnúť do tejto obdivuhodnej a tajomnej harmónie, ... ktorá zjednocuje rozličné prvky vesmíru do ,zväzku jednoty a pokoja’” (Apoštolský list Deň Pána, čl. 67).
      Vziať si na dovolenku aj dobrú náboženskú knihu a pookriať vďaka nej nielen na tele ale aj na duši; na vrchole hory, pri východe alebo západe slnka zastať v tichom obdive, pomodliť sa ruženec; na tichej vychádzke sa zamyslieť aj nad duchovným snažením uplynulého roka - to je len niekoľko z možností, vďaka ktorým možno aj na dovolenke plne prežiť nedeľu a prispieť, aby sa dovolenka stala skutočne „re-kreáciou”.
25.06.2003 | Čítanosť(709)
Téma:Nedeľa
25.06.2003 | Čítanosť(630)
Téma:Nedeľa
10.09.2004 | Čítanosť(1894)
Nedeľa Krista Kráľa
27.03.2006 | Čítanosť(1830)
24. nedeľa po ZSD
27.03.2006 | Čítanosť(1697)
22. nedeľa po ZSD


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet