21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Radšej s múdrym nosiť kamene, než s hlúpym sedieť na hostine.

~arabské porekadlo ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1599 reakcie0
(Share 311 0)


Téma: Pôst

Kartotéka

Nezmeškať pôst
Marián Gavenda

      Čas naozaj letí. Len dva týždne po tom, čo sme z chrámov odkladali vianočnú výzdobu, vstúpili sme Popolcovou stredou do Pôstneho obdobia. A ani sme si to nestihli poriadne uvedomiť, už sme aj z neho ukrojili prvé dva týždne. Čas letí a zdá sa, akoby nám unikal pomedzi prsty. Medzitým si poťažkávame, „koľko toho máme”. Čoho? Pokúsme sa roztriediť si široké spektrum požiadaviek a potrieb, ktorým venujeme svoju energiu a čas. U každého je zaiste iné. Väčšinou však má jedného spoločného menovateľa: čím je potreba povrchnejšia, materiálnejšia, tým naliehavejšie sa hlási o slovo. Po oblečení siahame, len čo nás ovanie chladný vzduch, prázdny žalúdok urguje svoje potreby už po 2-3 hodinách - a ako naliehavo! Iste sa nám nestane, že by sme naň zabudli na dva-tri dni. Neuprataný byt a nevypratá bielizeň kričia po niekoľkých dňoch, na nezaplatené účty a faktúry prichádzajú upomienky a urgencie. Priatelia, na ktorých sme si nenašli čas, sa hlásia po pár týždňoch. Zanedbávané vzťahy začínajú chladnúť po neveľa mesiacoch, zanedbávané zdravie sa hlási o slovo po pár rokoch. Ničíme si ho zháňaním peňazí, ktoré potom míňame na lekárov...
      Čas letí... Kedy sa hlási o slovo ľudská duša? Dokáže čakať v nevšímanom ústraní celé roky. Zdanlivo akoby sa nič nedialo... A kedy sa hlási o slovo Boh, darca každej sekundy nášho života i všetkého, čo nám život prináša? Čaká aj desaťročia - a zdanlivo sa nič nedeje. Nahromadený podtlak prázdnoty však skôr-neskôr vyrazí na povrch. Až vtedy s bolesťou zisťujeme, že naozaj len zdanlivo sa nič nedialo. V skutočnosti nám unikalo najpodstatnejšie. Nenašli sme si na to čas.
      Máme tu Pôstne obdobie - čas na to, aby sme takýmto smutným objavom slobodne a dobrovoľne predišli. Až keď človek ochorie, zistí, akým veľkým darom je zdravie a čo všetko od neho závisí. A až keď si človek prechodne odriekne jedlo, nápoj, činnosť, vyplavia sa na povrch hodnoty, na ktoré zabúdal, pretože sú svojou povahou jemné, precízne, duchovné a nehlásia sa dravo o slovo.
      Veľký pôst je obdobím na zastavenie lavíny času. Nie je to čas sebatrýzne, ale čas oslobodenia sa od toho, čo nás spútava. Namáhavého síce, ale zároveň prinášajúceho radosť. Každý za seba by mal vedieť, čo sú tie putá v jeho prípade a čo ho z nich môže vyslobodiť: lakomého charita, rozbehaného stíšená modlitba, vorkoholika čas na odpočinok a vzťahy, alkoholika a fajčiara askéza... A pre nás všetkých, čo máme v sebe tendenciu to hlbšie, duchovné odkladať, je to čas začať hneď! Povrchné, bezprostredné, materiálne potreby sa budú totiž naďalej neúprosne hlásiť o slovo. Nie sú dôležité veľké a „komplexné” plány. Iste sme ich už mali a vieme, ako dopadli. Dôležité je nezmeškať tohoročný pôst, potrebné je žiť ho tu a teraz. Aby sme raz nemuseli počuť výčitku: Pekne si bežal, ale - žiaľ -, vedľa cesty. Lebo teraz je milostivý čas, teraz je deň spásy!
04.02.2008 | Čítanosť(4815)
Téma: 1. pôstna nedeľa
25.06.2003 | Čítanosť(1870)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1848)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1622)
Téma: Pôst


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet