21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pri všetkom je dôležitý pokoj. Ale rovnako aj viera a dôkladnosť.”

~JÁN XXIII.~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1148 reakcie0
(Share 263 1)


Téma: Práca / Život

Kartotéka

Vieš, prečo žiješ a pracuješ?
PETER SEDLÁK

      Pre všetky živé a mobilné Božie stvorenia je charakteristický pohyb a činnosť. Pozrime sa do Božej prírody, do jej fauny. Pavúk spriada siete, včela vyrába sladký med, lastovička „muruje” hniezda a chytá hmyz, krtko ryje podzemný labyrint tunelov a tým prevzdušňuje ornicu, mačka chytá myši, sliepka znáša vajíčka... A tak by sme mohli pokračovať ďalej. Zvieratá podľa Stvoriteľovho plánu vykonávajú svoju činnosť inštinktívne, pudovo. Neuvedomujú si jej hodnotu, nepýtajú za svoju „prácu” odmenu, necítia zodpovednosť za to, čo spravia. Ich skutky nie sú samy osebe ani dobré, ani zlé, hoci nám ľuďom prinášajú mnohonásobný úžitok, alebo niekedy veľké škody.
      A čo človek? Azda aj on je iba jedným z komponentov fauny, jednoduchým živočíchom, ktorý nevie odkiaľ pochádza a kam smeruje? Je súčasťou prírody, narodí sa, žije a nezmyselne zomrie? Pred pár rokmi, keď sme sedeli v školských laviciach, nám chceli do hláv vštepiť podobné myslenie. Ale dnes, ešte istejšie ako vtedy, odpovedáme: Nie! Človek na rozdiel od iných živočíchov nie je iba bezduchý nástroj a konzument vyprodukovaných hodnôt. Človek je Božím stvorením a spolutvorcom. Vie, čo robí, prečo to robí, je zodpovedný za to, čo robí. Nekoná bezducho, iba preto, aby si skrátil dlhú chvíľu, aby dostal odmenu, alebo len preto, lebo aj iní pracujú. Práca je pre človeka údelom z raja. Hoci sa v tejto súvislosti javí ako trest, predsa je Božím odkazom pre človeka: V pote svojej tváre budeš jesť svoj chlieb... Ale povedzte, nechutí nám taký chlieb lepšie ako ten, ktorý nám iní podarujú?
      Človek čestnou prácou oslavuje Boha a zošľachťuje seba. Buduje svoj charakter a rozvíja talenty, ktoré mu dal Pán. Podieľa sa na Božom diele stvorenia a tvorenia. Nie je úžasná myšlienka, že sme spolupracovníkmi Boha? Boží Syn sa stal ľudským, aby sa človek stal Božím. Uvedomili ste si niekedy, že zodpovedne konanou a modlitbou posvätenou prácou sa pripodobňujeme Stvoriteľovi a svojmu Bohu? Tu je práve rozdiel medzi človekom a živočíchom. Človek nekoná iba ako ťažný kôň, ktorý nevie, prečo ťahá pluh, ale ťahá ho, lebo si to želá jeho pán. Človek koná a uvedomuje si, prečo niečo koná. A ak sú medzi nami takí, ktorí nechápu, prečo majú pracovať, tým nech poslúži veverička. Stvoriteľ ju poučil, že nesmie myslieť iba na prítomnosť. V kmeni stromu si vybuduje dom a oriešky si nazbiera na celú zimu. Aj ty, človek, buď rozumný: buduj si večný dom a zbieraj si „oriešky” na celú večnosť. Rozmýšľaj predsa! Veď si dostal aj rozum.
27.05.2011 | Čítanosť(914)
Téma: Práca / Humor
25.06.2003 | Čítanosť(889)
Téma: Človek / Práca
25.06.2003 | Čítanosť(766)
Téma: Práca
26.06.2003 | Čítanosť(3108)
Život – zmysel života


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet