24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Láska k Bohu nechráni pred každou bolesťou, ale ochraňuje v každej bolesti.”

~HANS KÜNG~

20.06.2003 - Miron
čítanosť366 reakcie0
(Share 112 0)


Téma: Život

Kartotéka

Život ako dielo
MILAN ŽILA

      Maliar má pred sebou paletu pestrých farieb. Jeho fantázia - obrazy v myšlienkach, spomienkach, vo víziách - ich zoraďuje do tvarov, línií, aby sa zrodili črty tváre portrétu, nádherné krajiny, dramatické scenérie, pokojný odraz mesiaca na hladine... Zručnosť, rozum i srdce si podávajú ruky a z tohto objatia prichádza krása i tajomstvo.
      Stáť nad kusom kameňa a vidieť v ňom pohyb, napäté svaly rúk, úsmev radostnej lásky či žiaľ v očiach matky - na to je potrebná tvorivosť sochára. Sila úderu sa snúbi s citlivosťou a nežnosťou pohladenia. V tomto zväzku je zázrak zrodenia tvaru.
      Sluch je veľký dar pre všetkých ľudí, ale počuť možno aj s úžasom a ochotou tvoriť harmóniu. Dať tónom rytmus, zladiť akordy a aranžovať nástrojové skupiny tak, ako sa to robí s nádhernými kvetmi - to dokáže len majster hudobného umenia.
      Koľko ďalších možností je vo sfére ľudského ducha, aby vyjadril nevyjadriteľné a vkladal fantáziu do priestoru či na papier. Duša dostala dar byť poetickou - vidieť viac, vidieť za veci i javy, vidieť krajšie, vidieť s nadšením a úžasom, vidieť s otvorenosťou pre sen a budúcnosť...
      Akým nádherným a vzácnym darom je schopnosť byť umelcom!? Každá tvorivosť je však akýmsi podaním ruky Tvorcovi. Akoby on sám viedol zmysly i skúsenosť, rozum i zručnosť, myslenie i prežívanie... Akoby každé dielo vytrysklo z tajomnej blízkosti a zároveň zahalenej diaľky človeka a Boha! V každom umení akoby sa ozývalo vanutie Ducha, ktorý dáva tvárnosť, mení a pretvára, tvorí i zachováva či udržuje... Dynamika je doménou mocného Ducha sily! Dáva pohyb, ktorý má silu zvíriť hmotu, aby sa zrodil akord, tvar, skica, slovo.
      Človek dostal z Božích rúk veľkú úlohu - byť umelcom. Predovšetkým vlastný život má byť matériou, ktorú máme zmeniť na dielo. Vlastne našou úlohou je len odhaľovať Boží plán.
      Index lomu skla je mierou, ktorá zväzuje moc svetla ponáhľajúceho sa cez kryštál či čriepok skla. Boh dal každému človeku osobnosť, temperament, danosti a dary - index, na ktorého základe sa má Božie svetlo „lámať” a prenikať cez tvár, srdce, myslenie a konanie do nášho sveta. Máme stvárňovať a korigovať svoju osobnosť, aby sme boli takými, akých nás chce Boh mať. Máme urobiť svet krajším, byť kameňom stavby jeho kráľovstva, byť kamienkom mozaiky dejín lásky a prichádzajúceho Boha. Sme nenahraditeľným tónom v jeho symfónii. Slovom do básne o človeku, o sebe samom.
27.05.2011 | Čítanosť(4605)
Téma: Istota / Človek / Život
04.08.2004 | Čítanosť(1759)
Téma: Životná príležitosť
26.06.2003 | Čítanosť(3110)
Život – zmysel života


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet