24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Len ten vie správne žiť, kto sa vie správne modliť.

~sv. Augustín~

20.06.2003 - Miron
čítanosť784 reakcie0
(Share 232 0)


Téma: Hnev

Kartotéka

Neodplácajte sa zlým za zlé
ALŽBETA B. MRÁKOVÁ

      Ako prízrak ma ešte aj dnes prenasleduje udalosť, ktorá sa kedysi odohrala v istej rodine na Slovensku. A aj keď ubehlo už veľa rokov a mnohí boli šokovaní tým, čo sa stalo, neskôr azda na príhodu, ktorá rozvlnila vzduch ako vyľakaný kŕdeľ netopierov, zabudli. Ja nemôžem. Objaví sa vždy, keď sa v akomkoľvek kontexte spomenie slovo pomsta. Odplata za spáchané zlo - ešte silnejšia, razantnejšia, ako bol útok.
      Bola to svojím spôsobom šťastná rodina. Len nedávno sa presťahovali do vlastného domčeka a skladali korunku ku korunke na nový nábytok do prázdnych izieb. Keď navyše dostali mladomanželskú pôžičku, úprimne sa z nej tešili, lebo v tých časoch to bola pre mladých veľká pomoc. Bez nej by sa len ťažko zmohli na dom i zariadenie. Keď prišiel deň D a z obchodného domu s nábytkom im doviezli vysnívanú, starostlivo vyberanú obývaciu stenu, boli na ňu nesmierne pyšní. Moderný, vysokoleštený nábytok v obývačke bol symbolom ich šťastia a žičlivého rodinného života.
      Keď jedného dňa unavený otec otvoril dvere izby, aby si po práci prečítal noviny a vypil pivo, div neskamenel. Novučičký nábytok bol skrz-naskrz doškriabaný klincom. Muž zbledol... a vzápätí sa ho zmocnil neovládateľný hnev. Krv sa mu spenila, oči podliali, mozog zatemnil. Zrúkol na syna: „Kde si? Poď sem! Čo si to vyviedol? Zabijem ťa, ty nepodarok! ”
      V nemocnici si sadol skormútený otec k synovej postieľke a plakal. Ľútosť prišla, bohužiaľ, neskoro. Chlapec, ktorý ho chcel kýptikmi rúk pohladiť a odprosiť, povedal: „Ocko, neplač. Keď sa mi to zahojí, zarobím ti na nový nábytok...”
      Otec nezvládol situáciu a siahol si na život.
      Ako prízrak sa mi zjavuje táto tragická udalosť. Ako memento zle odhadnutej sily a slabosti v ľudskej povahe. Ako mráz po chrbte, keď si otvorím noviny dnešných dní. Stala sa osudná chyba. Vinníka treba potrestať. Ale nie zbesilo, nie nepríčetne ako zranený otec z tohto príbehu. Nám, ktorí sme uverili Bohu a jeho spravodlivosti po všetky dni nášho života, radí apoštol Pavol v Liste Rimanom 12, 17-21: Nikomu sa neodplácajte zlým za zlé; usilujte sa robiť dobre pred všetkými ľuďmi. Ak je to možné a závisí to od vás, žite v pokoji so všetkými ľuďmi. Nepomstite sa sami, milovaní, ale ponechajte miesto hnevu; veď je napísané: „Mne patrí pomsta, ja sa odplatím,” hovorí Pán. Ale keď bude tvoj nepriateľ hladný, nakŕm ho, keď je smädný, daj mu piť, lebo tým, že to urobíš, žeravé uhlie mu nahrnieš na hlavu. Nedaj sa premôcť zlu, ale dobrom premáhaj zlo.
      Kresťanstvo nie je - a nesmie byť - len nálepka, ktorú dávame na pohár sterilizovaného ovocia. Nie je a nesmie byť ani firmou, čo nás len zhromaždila pod svoje logo. Kresťanstvo je ťažký a dennodenný zápas o človeka. Zápas nie za neho, a už vôbec nie proti nemu. Je to v plnej miere zápas, v ktorom ide o mňa, o teba, o priateľa i nepriateľa. Ide v ňom o nás všetkých. Nebuďme múdri len sami pre seba.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet