25.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Lepšie je zapáliť sviečku, než nariekať, že je tma.

~čínske príslovie ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť689 reakcie0
(Share 202 0)


Téma: Súd

Kartotéka

A vy kam pôjdete?
MARIÁN GAVENDA

      Katechétka vysvetľovala deťom podobenstvo o poslednom súde. „A teraz si to vyjadríme názorne,” povedala im. „Nakreslite do zošitov, ako si posledný súd predstavujete vy. Dobré ovečky namaľujte biele, zlé čierne...” Deti sa pustili do práce, katechétka prechádzala pomedzi ne. „Pekné, a ako by si namaľovala seba?” pýta sa usilovného dievčatka. „Strakatú,” odpovedalo jej... Malá školáčka si ani neuvedomila, akú veľkú pravdu vyriekla. A nielen o sebe. Nik z nás nie je ani celkom biely, ani celkom čierny. Všetci sme strakatí. Aj do najlepšieho skutku sa nám primiešava pýcha, hľadanie zisku či uznania. No čierna a biela sa nezlievajú do sivej. Sme ako zebra. Ibaže u niekoho sú širšie biele pruhy, u iného čierne. Ani ten najlepší nie je bez chýb a aj na zabijakovi možno nájsť čosi dobré...
      Už druhý týždeň počúvame výzvy, že sa nám treba jednoznačne zaradiť: buď na stranu tých, čo zhadzujú bomby, alebo tých, čo po nich strieľajú. Umelé delenie na bielych a čiernych, je určite pomýlené. Všetci sme strakatí. Tak jednotlivci ako celé národy a politické zoskupenia. K optickému klamu brv- na a triesky mali ľudia vždy blízko. Najhoršie je, že sa nám odstraňovanie cudzích chýb podsúva ako jediné riešenie. Ak nechceš byť priradený k teroristom, musíš tlieskať tým, čo s vinnými bez milosti likvidujú aj všetkých, čo majú smolu byť v ich blízkosti, roztáčajúc tak nové špirály nenávisti a násilia.
      Už dosť dávno tu bol ktosi, kto ponúkal iné triedenie. Rozdiel medzi dobrom a zlom videl lepšie ako ktokoľvek z nás. Rozlišoval však aj medzi hriechom a človekom. Nenávidel hriech, ale miloval hriešnika. A hriech likvidoval tým, že ho bral na seba. Na prvý pohľad nedosiahol veľa: hriešnici zlikvidovali jeho. Zmŕtvychvstanie a dejiny mu však dali za pravdu. Tých, čo uverili účinnosti takejto cesty, začali prezývať „Kristovci” - kresťania. Aj im dejiny dali za pravdu a oni získali na úcte. Mocnári a veľríše zapadli, oni zostali. Vraj žili aj na našom území. A vraj mali nedávno i politické strany, ktoré chceli idey tejto cesty vnášať aj do verejného života. Zrazu akoby vymizli. Vlna slepého nadšenia alebo ešte slepejšej nenávisti ich pohltila alebo prekryla. Nechať sa pohltiť nenávisťou (a je jedno, či proti jedným alebo druhým) znamená začať sa výdatne natierať na čierno. Kto nenávidí brata, je vrah a niet v ňom pravdy!
      Hej, terorizmus je zlá vec. Aj u nás. Na jeho odstránenie však nestačí ponúknuť vzdušný priestor. Treba z neho pristáť do vlastnej reality. V školení teroristov máme i u nás bohaté tradície. A ich praktiky a klany aj u nás úspešne prevrstvujú verejný život. Nám práve títo najviac strpčujú a ohrozujú život. Či by bolo bombardovanie miest kde pôsobia (u nás napríklad Bratislavy, Bystrice, Košíc...) tým najúčinnejším liekom, posúďte sami. Pred hrozbou bômb a baktérií nestačí vyhľadávať kryty a nasadzovať si masky. Masky treba stŕhať z tváre tých, čo zasievajú epidémiu smrtiacej lži a nenávisti do našich sŕdc. Lebo z nich, z našich sŕdc, vychádzajú potom všetky nenávisti, vraždy, podvody... Je ľahké naprávať tých ďaleko. Začnime vlastným srdcom. Vyčistime si ho a obráňme pred každou nenávisťou. Inak sa sami hádžeme do jedného vreca s tými, na ktorých sa práve hneváme.
      Pane, a ku komu by sme išli? Ty máš slová večného života!


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet