26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Musíme sa modliť, aj keď to nevieme.

~R. Schneider ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1148 reakcie0
(Share 218 0)


Téma: Kríž

Kartotéka

Koncert kríža
JANA VÍZNEROVÁ
      Počas koncertu môjho obľúbeného speváka som mala zmiešané dojmy. Známy hlas, tóny, slová, no cudzia tvár. Koncert je príležitosťou spev „zažiť”. Nielen počuť, ale aj vidieť a cítiť. Na koncerty možno nechodíme často alebo len málokedy. Dôverne blízky ľudskému životu je však iný koncert. Koncert kríža.
      Kríž, pôvodne nástroj potupy a poníženia, bol v dejinnom okamihu povýšený na symbol kresťanstva. Na maják viery ho vyniesla láska. Najčastejšie sa s týmto symbolom stretávame v liturgickom období pôstu, kríž však nie je iba pôstnou témou či umeleckým dielom vyveseným spolu s Ukrižovaným na stenách domov veriacich. Je neodmysliteľnou skutočnosťou života. Či chceme, alebo nechceme, v jednotlivých obdobiach života sa na oblohe našich osudov odráža jeho silueta a kríž sa nás intenzívne dotýka. Ten dotyk má mnoho podôb. Jednou z nich je bolesť. Prítomná od nášho príchodu na svet - v bolestiach matky i pri prvom nádychu, najdramatickejšom okamihu zrodu. Sprevádza prvé pády s odreninami, ale aj prvé lásky so sklamaniami. Výšvihy kropené potom a odriekaním, úspechy, ale i množiace sa zákazy. A naše vzdychy - to je kríž! Prijať svoje starnutie i vlastnú pominuteľnosť. Aj skutočnosť, že sme smrteľní.
      Ktorá chvíľa v živote bola najťažšia? Takú otázku môžeme dostať kedykoľvek a pri hľadaní odpovede sa vynorí v mysli čas intenzívnej fyzickej bolesti. Ale dodáme - bolelo i viac. Čísi odchod, odvrhnutie, krach ideálov. Horšia ako krajnosť ľudských síl je bolesť srdca. Poteší fakt, že aj Ježišovi ktosi pomohol. Nielen Šimon. Spolu s Kristom, hoci neviditeľne, niesli kríž ďalší, lebo na krížovej ceste ho sprevádzali nenávistné davy, ale aj milujúci priatelia a nasledovníci. Sila spoločného prežívania - iných s nami a nás s inými - je tým pancierom, čo nedopustí skúšať nad naše sily. A školou prežívania bolesti je srdce matky. Milovaných sprevádza svojou starostlivosťou, trpí s trpiacimi. Sedembolestnú však ani bolesť nevyprázdnila. Nie je zúfalou, neuzatvára sa, aj keď stráca Syna. Ako by to mohla vzdať? Sú tu tí, čo potrebujú príklad viery a horlivosti. Zo srdca prebodnutého bolesťou lásky neubúda. Dávaním rastie.
      Prijatím kríža ako súčasti života, hoci to znie paradoxne, sa žije ľahšie. Kríž akýchkoľvek rozmerov nemá zlomiť. Vyzdvihnutý na horizont neba, pozdvihuje odvážlivcov do nových sfér. Ale čosi sa žiada - odpustiť. Ježiš učil prosiť „odpusť nám naše viny”, ale učil to aj žiť. Priamo z kríža prosí „odpusť im...”.
       „Odpusťme vtákom prelietavosť. Odpusťme tým, čo včera odleteli z našich hniezd, odpusťme láskam, čo nestačili s dychom,” píše poetka Jana Kuzmová. „Priateľom chvíľkový rozmar. Deťom odpusťme predčasné dozrievanie a starcom, že sú deti. Seba vynechajme.” Keď sa rozozvučí, započúvajme sa do koncertu kríža. Nehľadajme falošné tóny, a ak ich predsa nájdeme, odpusťme. Aby sme mohli objaviť jedinečné harmónie, v ktorých pramení radosť svätých.
20.09.2005 | Čítanosť(2624)
Téma: Kristus / Kríž / Obeta
21.08.2003 | Čítanosť(1758)
Téma: Kríž
12.09.2003 | Čítanosť(14835)
09.14. - Povýšenie sv. Kríža


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet