25.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nakoľko človek miluje, natoľko stráca strach zo smrti.

~GOTTFRIED EDEL~

20.06.2003 - Miron
čítanosť582 reakcie0
(Share 207 0)


Téma: Vykúpenie

Kartotéka

Denne prináša ovocie vykúpenia
MIROSLAV PINDROCH

      Anglický filozof David Humme na jednom stretnutí povedal: „Priatelia, nie je isté, či zajtra vyjde slnko!” Všetci sa čudovali a žiadali vysvetlenie. On pokračoval: „Nie je isté, či to, čo bolo v minulosti, bude aj v budúcnosti. Neviem, či zajtra vyjde slnko mne, vám...”
      Človek si už na všeličo zvykol, mysliac si, že to tak má byť, a práve to nás blokuje. Najväčším nepriateľom je pre nás hriech, v ktorom žijeme, a myslíme si, že takto máme žiť každý deň, napokon ochorieť a zomrieť. Je to iba zlozvyk, ktorý je u mnohých samozrejmosťou, akoby iného a krajšieho života nebolo. Ale keď Ježiš Kristus hovorí, že „kto uverí, bude mať život večný”, zdá sa nám to možno čudné, lebo človek sa už od prirodzenosti akosi bráni niečomu novému. Louis Pasteur povedal: „Nevieme a nepoznáme ešte vôbec nič, neprenikli sme do podstaty hmoty.” Skromnosť a pokora je základom, ak chce niekto niečo dosiahnuť. Každý, kto chcel niečo nové presadiť, zažil neraz veľa sklamaní. Aj vedci, objavitelia si museli veľa vytrpieť. My veriaci, ktorí sme sa rozhodli pre Ježiša Krista sme sa rozhodli pátrať po tom najväčšom tajomstve života, akým sú otázky večnosti, poznania samého seba a ľudskej duše. A pri tom je pre nás svet so svojimi mravmi, ideológiami, svetonázormi nepriateľský. Proti prvým kresťanom bol celý politický svet, rímska moc, a oni nemali nijakú zbraň, iba Ducha Svätého. Najprv musíme všetci poznať Ježiša Krista, ak chceme, aby i s nami Svätý Duch robil divy. Musíme mu uveriť.
      Čo je vlastne viera? Nemci hovoria „glauben”, čiže uveriť v Krista - zasnúbiť sa. Milovať nie iba vtedy, keď nám to vyhovuje, ale vždy hľadať pravdu. Lebo kto nemiluje za každých okolností, nemiluje vôbec, a kto nehľadá pravdu vždy, nehľadá ju nikdy. Čiže sme povinní si tieto čnosti svedomito plniť. Vôbec to nemusí v našom živote ísť smutne, tragicky, v neistote, strachu, ktorým si podlamujeme psychiku. Nie sú pravdivé reči z minulosti, že až keď človek zomrie, kdesi hore sa rozhodne, či jeho duša pôjde do neba, alebo bude zatratená. Pán Ježiš nám jasne povedal: „Kto uverí, bude zachránený a tých, čo uveria, budú sprevádzať tieto znamenia...” To je nová éra, ktorá mala prísť do našej duše. Je to vlasť, ktorá je v našom vnútri, k nej sa máme uberať. Máme viac času než lotor na kríži, ktorý sa spamätal v poslednej chvíli.
      Aj my, keďže veríme v Krista a vo večný život, musíme mať vždy na mysli Ježišovu vetu: „Ešte dnes budeš so mnou v raji”, a opakovať si ju, nech by sa s nami udialo čokoľvek. Keď nám už všetko v živote zlyhalo a nevieme nájsť pokoj a šťastie, treba sa oprieť o autoritu Ježiša Krista. Keď máme bočné úmysly, ťažko sa môžeme sústrediť na „živý prameň”. Výzvu „Poď ku mne” musíme počuť, cítiť a brať vážne - celú, lebo polovičatá liečba nepomôže. Ježiš nás oslovuje zvnútra tak, ako volal a oslovoval apoštolov - smerom k Bohu. Aby sme žili plný život, a nie živorili.
      Istý kňaz hovoril takýto príbeh: „Mal som možnosť vidieť, ako sa slávny brazílsky futbalista Pelé lúčil so svojou kariérou. V poslednom zápase dal ešte tri góly a nasledovali veľké ovácie. Potom prišiel k mikrofónu a povedal: ,Viete, všetky tie víťazstvá, góly a slávu, čo som mal, to v živote nestojí za nič, keby v ňom nebola láska. A ja som sa snažil tú lásku šíriť všade vôkol seba - to si cením najviac. Preto prosím celý štadión, aby so mnou opakoval trikrát slovo láska...’ Celý štadión zaburácal: ,Láska, láska, láska!’ A vtedy mi bolo do plaču. Prišla mi na um myšlienka, že keď ja ľuďom hovorím o láske, myslia si, že je to moje zamestnanie. Ale ak tento futbalista pochopil, čo je zmyslom ľudského života, azda tomu ľudia viac uveria! Lebo keď sa láska zmenšuje medzi ľuďmi, zmenšuje sa aj múdrosť i rozum, prichádza tuposť a všetko ide dolu kopcom.”
      Niet radosti - lebo sa zle správame. Dovtedy, kým sa nerozhodneme pre lásku, budeme trpieť, budeme bití ako izraelský národ, ktorý musel ísť do babylonského a asýrskeho zajatia, do Egypta, musel byť prenasledovaný, dokiaľ sa nedostal až do zasľúbenej krajiny, aby uveril. No bol trestaný cestou cez púšť. Lebo všetko riadi Boh, a nie nejaký vladár. Preto sa musíme čím skôr rozhodnúť pre pravú lásku. Boh nás posiela do zajatia a dáva nám svojho sluhu Nabuchodonozora, aby nás prevychoval a to staré v nás zničil. Aj dnešní neveriaci ľudia badajú, že čosi zvláštne sa deje. Svedčí o tom i americký film Vyšetrovanie. Dej sa odohráva niekoľko rokov po udalostiach Ježišovho života a smrti. Rímsky cisár poslal do Palestíny svojho vyšetrovateľa, aby zistil, ako je to vlastne s Ježišom a čo za nepokoje sa tam udiali. Tento človek sa usadil v Jeruzaleme a pokračoval v procese. Vypytoval sa ľudí na Ježiša, jeho priateľov i nepriateľov, ba dokonca išiel aj do Nazareta. Pochodil celý kraj, kde Ježiš pôsobil, navštívil i farizejov a každý večer si robil poznámky. Napokon po dlhom vyšetrovaní zistil, že to bol naozaj neobyčajný človek, dobrák, lekár, prorok, skrátka Boží Syn, ktorého boli ľudské srdcia schopné zneuctiť, mučiť, vysmiať a napokon vydať na smrť ukrižovaním ako nejakého zločinca. Nakoniec sa režisér filmu pýta: Kto je to človek? Kedy sa spamätá a bude robiť pokánie? Veď má pred sebou živý vzor učenia, svätej múdrosti, filozofie, mravouky, psychológie, morálky, práva, lásky a rôznych všestranných vied! Je skutočne najvyšší čas zamyslieť sa nad touto otázkou a znásobiť vo svojom vnútri ovocie Kristovho zmŕtvychvstania.
25.06.2003 | Čítanosť(529)
Téma: Vykúpenie
25.06.2003 | Čítanosť(525)
Téma: Vykúpenie
27.06.2003 | Čítanosť(1653)
Vykúpenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet