25.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Veľa je tých, čo lepšie žijú v minulosti a v budúcnosti než v prítomnosti.”

~NOVALIS~

20.06.2003 - Miron
čítanosť561 reakcie0
(Share 213 0)


Téma: Púšť

Kartotéka

Púšť
Dušan Berta

      Existuje skúsenosť, o ktorej si myslíme, že cez ňu nám Boh nič nemôže povedať. Je to akási duchovná púšť v našom živote. Človek sa cíti vnútorne vyschnutý, stráca zem pod nohami, všetko sa mu rozpadá a obklopuje ho ťaživá temnota.
      Je to stav, ktorý bolí. Spomíname si, ako nám všetko kedysi „išlo”, a je nám ľúto, že je to odrazu preč, že je to inak a my nevieme, čo s tým.
      Tento stav je však veľmi vzácny u Boha, hoci my sme tí poslední, ktorí mu v tej chvíli dokážeme rozumieť. Často si myslíme, že k Bohu môžeme dospieť iba cestou „svetla”. Cesta svetla je symbolom takmer ideálnych podmienok, v ktorých nieto žiadnych väčších prekážok a veci sa nám daria.
      Čo však znamenajú tie chvíle, keď to tak nie je a keď sa z nášho duchovného života stáva jedna veľká a nepríjemná púšť? Nemožno poprieť, že tento stav býva i zavinený. Ten, kto sa rád zaoberá inými vecami než duchovnými, nemôže, pochopiteľne, cítiť zvláštnu príťažlivosť modlitby, adorácie, sviatostí, návštevy kostola či čítania Svätého písma. No vnútorná vyprahnutosť sa často prejavuje aj u tých, ktorí sa dávajú alebo chcú dávať do Božej služby naplno.
      Treba nám vedieť, že Boh sa človeku nezjavuje iba v jasnom svetle. Občas používa aj temnotu. Uprostred slnečného dňa je nemožné zistiť, že k oblohe okrem slnka patria aj hviezdy. To sa dá len v noci. Podobne sa i v našom živote z času na čas musí „zotmieť”, aby vynikli detaily.
      V zaujímavom pohľade vidí spomínaný stav púšte spisovateľ Carlo Caretto. „Púšť je životným priestorom ľudského kráčania k dokonalosti. Na púšti sa človek učí poznať sám seba a správne sa rozhodovať. Púšť nám ukáže, čo je v našom srdci, a odhalí nám rôznych ,bôžikov’, ktorých sme si chceli ukryť. Je to skúsenosť, ktorá nás učí, čo sa Bohu páči. Púšť je dozrievanie syna, aby bol ako jeho otec. Púšť nám dáva spoznať ,tmavú noc’, v ktorej sa končia ľudské sily a môžeme sa orientovať iba za pomoci hviezd, teda reality, ktorá nie je z tohto sveta. Z púšte človek odchádza s istotou, že Boh kráča s ním, že hľadá človeka, že je preňho všetkým a že niet iného Boha okrem neho.”
      Ak bola púšť vo svojom hlbokom význame prítomná v živote Božieho Syna, je platnou súčasťou aj nášho života.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet