25.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ak sa hovorí o blízkosti konca, nemyslí sa tým koniec časov, ale to, že sa naša existencia dostáva do blízkosti absolútneho rozhodnutia a jeho dôsledkov: najvyšších možností a najväčších nebezpečenstiev.”


~ROMANO GUARDINI~

20.06.2003 -
čítanosť1043 reakcie0
(Share 250 0)


Téma: Jn 14, 15-21

Kartotéka

Ilúzie

      Narkomani na otázku, prečo drogujú, často odpovedajú, že droga ich prenáša do iného, šťastnejšieho sveta. Taký svet však v skutočnosti neexistuje. Je len ilúziou, ktorú spôsobuje droga, umelo vytvoreným pocitom šťastia na krátku chvíľu. Za prežitie ilúzie sa v skutočnom živote draho platí. Neraz aj životom.
      Mýlili by sme sa, keby sme ako príklad ľudí utekajúcich od reality k ilúziám uvádzali iba narkomanov. Iluzórny svet je dnes mocnejší, ako sa nám možno zdá. Postupne si nás podmaňuje a ovplyvňuje náš reálny život. Ilúziou sa stal napríklad svet telesnej krásy a zdravia. Ľudia podstupujú najnezmyselnejšie chirurgické úkony, aby mali mladšiu tvár, krajší nos, štíhlejšie boky... Do sveta nesmrteľnosti a mladosti prenáša ľudí aj kozmetický priemysel. Jeho reklamami sme denne atakovaní tým najrafinovanejším spôsobom.
      Ďalšou ilúziou je svet peňazí. Banky majú najväčšiu moc na svete a robia všetko pre to, aby dali svojim klientom podiel na ich moci. Dnešný človek sa túži dostať do sveta financií, aby naplnil svoju ilúziu o šťastí bohatstva a moci.
      Spomeňme ešte tretiu ilúziu, ktorou je túžba dostať sa do sveta slávnych, populárnych, úspešných. Dnes si rodičia nekladú otázku, čo robiť, aby z dieťaťa vychovali čestného človeka, ale čo robiť, aby bolo úspešné. Vynakladajú veľké finančné prostriedky, aby raz v živote zažiarilo — či ako úspešný športovec, manažér, slávna modelka. Všetko obetovať pre ilúziu úspechu.
      A aby ilúzie išli až do krajnosti, každá ilúzia dostane svojho bôžika, svoju modlu, ktorú treba uctievať a napodobňovať. Modla sa každému prihovára: Aj ty raz môžeš byť na mojom mieste. Všetko je to však len ilúzia, ktorá veľa sľubuje, ale málo dáva, ktorá odtrhne človeka od reality a zmyslu života, aby ho tam raz opäť vhodila ako oklamaného, zničeného, ako narkomana chorého na krásu, slávu, bohatstvo či úspech.
      Ježiš prisľúbil apoštolom, že bude prosiť Otca, aby im dal iného zástancu, ktorý zostane s nimi naveky — svet ho však nemôže prijať, pretože ho nevidí ani nepozná. Ježiš ho nazýva Duchom pravdy. Vieme, že zmyslom pravdy je preniesť človeka z tmy nepoznania do svetla poznania. V tom spočíva aj účinkovanie Ducha Svätého. Chce pomôcť ľuďom, aby nežili v tme ilúzií, ale v svetle pravdivého života, ktorý je Božím darom a človek ho má prežiť v láske k Bohu a k ostatným ľuďom. Duch Svätý chce priviesť človeka k Ježišovi, ktorý o sebe vyhlásil: „Ja som cesta, pravda a život” (Jn 14, 6), aby len v ňom našiel zmysel a smer svojho života.
16.08.2007 | Čítanosť(3741)
Téma: Jn 14, 27
16.08.2007 | Čítanosť(3470)
Téma: Jn 14, 15
12.06.2003 | Čítanosť(2665)
Jn 14, 1-14
12.06.2003 | Čítanosť(2315)
Jn 14, 15-31


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet