25.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Boh chce, aby sa naše trápenie stalo trónom jeho milosrdenstva a naša nemohúcnosť sídlom jeho všemohúcnosti. Kde inde by vložil božskú silu, ktorou obdaroval Samsona, ak nie do jeho vlasov, do toho najslabšieho ohnivka?”

~SV. PÁTER PIO~

20.06.2003 -
čítanosť1041 reakcie0
(Share 222 0)


Téma: Jn 20, 1-9

Kartotéka

To je Pán!
Dušan Berta

      Počas istých duchovných cvičení bola posledná meditácia zameraná na praktické prežívanie Kristovho vzkriesenia v bežnom živote. Jej podkladom bol príbeh o Ježišových učeníkoch, ktorí sa po nečakaných udalostiach v Jeruzaleme vracajú k bežnému životu v Galilei a k svojej predchádzajúcej práci - k rybolovu. Pre nás je možno zvláštne, že po nevšednom zážitku Kristovho zmŕtvychvstania sa jednoducho vracajú k tomu, čo robili predtým, ale zároveň je to výzva, aby sme s hlbokým významom veľkonočného tajomstva vstúpili do svojich všedných dní, ktoré potrebujú byť poznačené týmto tajomstvom.
      Spomínaná meditácia hovorí o tom, že apoštolom sa po stretnutí so Zmŕtvychvstalým spočiatku nedarilo povzniesť svoj život k novej kvalite. Evanjelista Ján akoby práve toto chcel naznačiť opisom neúspešného rybolovu (porov. Jn 21, 1-14). Ak človek vstúpi do všedného dňa bez zmŕtvychvstalého Ježiša, často skusuje bezútešnosťou sprevádzané nezdary.
      Keď však do ľudských snáh apoštolov vstúpil vzkriesený Pán a oni s ním komunikovali v živej viere, sieť sa napĺňala rybami. Úsilie človeka dostávalo zmysel a jeho život zasa novú tvár. Čo to znamená pre náš praktický život? Čo máme urobiť my, aby sme mohli prežívať svoje dni v znamení Ježišovho zmŕtvychvstania?
      Veľmi dôležité sú slová, ktorými apoštol Ján komentoval tento zázračný rybolov, obrátiac sa na apoštola Petra: „To je Pán!” Tieto slová sa aj pre nás môžu stať cestou, ako sa so Vzkrieseným stretnúť uprostred všedného dňa. Potrebujeme si v modlitbe prejsť svoj všedný deň a pritom si všade a pri všetkom v duchu hovoriť: ,To je Pán!’ Je pri mne, keď sedím pri počítači v kancelárii. Je pri mne, keď sa rozprávam s inými. Sprevádza ma, keď sa idem pomodliť do kostola alebo sa prechádzam po meste...
      Ak si túto vetu sprítomníme vo všetkých denných situáciách, tak dostane novú tvár. Zistíme, že k vzkrieseniu môže dôjsť aj uprostred všedného dňa, aj pri tej najbanálnejšej práci. Zamračené ráno sa náhle vyjasní a ku vzkriesenému Ježišovi Kristovi vzniká osobný vzťah. Odtiaľ bude dopadať nové svetlo na všetko, čo konáme. Budeme to konať pred zrakom milujúceho Boha a v spoločenstve so vzkrieseným Majstrom. Životná atmosféra sa zmení. Už nebudeme sami. Po boku nám bude stáť vzkriesený Pán a bude napĺňať náš bežný deň teplom lásky a svetlom svojho vzkriesenia.
12.06.2003 | Čítanosť(2213)
Jn 20, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(2159)
Jn 20, 11-18
12.06.2003 | Čítanosť(2102)
Jn 20, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet