12.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Aké je ťažké, keď máme na seba vziať cudziu vinu. Ale len takto možno vykúpiť svet, takto sa zachraňujú duše: skrze utrpenie a obety iných.”


~PETER LIPPERT~

20.06.2003 - Miron
čítanosť886 reakcie0
(Share 226 0)


Téma: Sväté písmo

Myšlienky... 26/2001

      Raz som pomáhal pri výmene strechy domu. Najprv sme museli dať dole staré škridle. Na pôjde bolo príjemné prítmie a akosi útulne. Vybrala sa prvá škridla. Cez otvor prenikli slnečné lúče a v prítmí vytvorili svetelný stĺp. Trochu sa rozjasnilo. Vo svetelnom stĺpe husto tancoval prach a cez dieru v strechu bolo vidieť kus modrej oblohy. Čím viac škridlíc sme zložili, tým viac svetla bolo na pôjde a tým viac sa rozširoval i pohľad na oblohu.
      O tejto spomienke nerozprávam preto, že by si zaslúžila nejakú zvláštnu pozornosť, ale preto, že ňou chcem aspoň s časti ilustrovať pôsobenie Božieho slova.
      Všetci si totiž vytvárame akúsi „strechu“ života. Tvoria ju naše zvyky, životné skúsenosti – teda určitý životný štýl, ktorý nám prináša pocit bezpečia a akejsi životnej pohody. A ak táto naša strecha neprepúšťa svetlo, prítmie môže zamaskovať špinu i neporiadok. Prijatie Božieho slova je odstránením jednej škridle z tejto strechy. Jeho svetlo odhalí nečistotu a neporiadok. Je to nepríjemné zistenie. Núti k rozhodnutiu. Buď sa s tou špinou a neporiadkom niečo urobí, alebo sa človek podvolí žiť v takomto prostredí. Tá druhá možnosť však človeka oberie o pocit životnej pohody. Na druhej strane prijatie Božieho slova nám odhalí kus neba. Umožní nám vnímanie inej reality, než na akú sme zvyknutí. Spoznáme – hoci ešte len z diaľky - veľkoleposť budúceho večného života. Čím viac škridlíc zložíme zo strechy svojho života – teda čím viac umožníme Božiemu slovu vstúpiť do nášho života – tým viac budeme vnímať nielen to, čo je v nás nečisté a neusporiadané, ale aj nádheru Božieho sveta, do ktorého sme pozvaní.
      V história Cirkvi nám ponúka obrovské množstvo svedectiev ľudí, ktorí úplne „odkryli strechu“ prijatím Božieho slova. K ich menám pridávame prívlastok „svätý – svätá“. Jedno z týchto nádherných svedectiev som chcel vložiť do tohto zamyslenia. No rozmyslel som si to. Oveľa krajšie bude, keď tu každý jeden z nás vloží svoje svedectvo. Svedectvo o sile Božieho slova, ktorá odstránila neporiadok z našej duše a odhalila nádheru večnosti.
29.03.2006 | Čítanosť(1593)
Téma: Sväté písmo


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet