23.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Svetlo, keď vnikne do tmavej izby, vyháňa z nej tmu a osvecuje ju. Takisto Božia bázeň, keď vnikne do srdca človeka, rozháňa každé jeho mračno, naplňuje ho všetkými dobrodeniami a múdrosťou. Pýcha a povyšovanie sa zhodili satana z neba – pokora a lahodnosť vznášajú človeka zo zeme do neba.

~sv. Anton Veľký~

20.06.2003 - Miron
čítanosť3009 reakcie0
(Share 569 0)


Téma: Pohrebný príhovor – náčrt / Pohreb

Myšlienky... 24/2001

      Istý kňaz rozprával túto skúsenosť.
      Ako chlapec som vyrastal v zbožnej kresťanskej rodine. Chodil som do chrámu, na náboženstvo a úprimne som veril všetkým veciam, ktoré nám kňaz na kázni i na náboženstve vysvetľoval.
      Jedného dňa však zomrel môj otec. Nikdy nezabudnem na skúsenosť, ktorú som prežil pri pohrebných obradoch. Kňaz povedal veľmi peknú kázeň o nebi, ako o našom skutočnom domove. Povedal, že by sme mali žiť vždy radostne a že sa nemusíme obávať smrti, pretože smrť je jednoducho okamihom, kedy nás Kristus vezme za ruku a uvedie nás do tohto nebeského domova. Nemohol som pochopiť, prečo ľudia počas kázne naďalej plačú. Ja som sa cítil dobre pri myšlienke, že môj otec je teraz pri Kristovi a prijíma jeho odmenu. Veď bol zbožný muž, ktorý miloval Boha. Keď prišiel čas na zatvorenie rakvy, pristúpil som ešte raz bližšie a usmial som sa. Neskôr som sa dozvedel, že ľudia považovali tento môj úsmev za niečo neprístojné, ba až neslušné. Ale ja som cítil niečo iné. Pri pohľade na otcovo mŕtve telo mi napadlo: „Toto nie je môj otec. Toto je iba schránka, v ktorej býval.“ Pre mňa bol otec drahou dušou, ktorá pre mňa tak veľa urobila a teraz je s Bohom v nebi.
      Deň čo deň si musíme pripomínať, že tento svet nie je našim skutočným domovom; sme iba pútnici, ktorí týmto svetom prechádzajú do skutočného domova v nebi. Čím viac tomu veríme, tým sme bližšie k Bohu, tým väčšiu radosť prežívame. Čím menej tomu veríme, alebo čím menej si toto uvedomujeme, tým väčší strach nám naháňa smrť.
      Náš nebohý brat (meno) žil v tejto nádeji, v tejto viere. Usiloval sa ísť cestou spravodlivých, ktorí usilujú o nebo, o svoj nebeský domov. Smrť bola zavŕšením jeho púte, okamihom, kedy ho vzkriesený Kristus vzal do ruku a uviedol ho do vytúženého nebeského domova


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet