22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Vyvolil si si ma za kňaza nie preto, aby som bol bez ohľadu na ostatných u teba, ale aby som si nemohol sťažovať, že som pri tebe nižšie než ostatní a neodvolateľne medzi nimi zvieraný preto, aby boli všetci jedno.

~KLAUS HEMMERLE~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1598 reakcie0
(Share 265 0)


Téma: Duchovný život / Jn 9, 1-38

Myšlienky... 4/2003

      Lekárska veda dnes umožňuje to, čo bolo pred rokmi takmer nepredstaviteľné. Napríklad transplantáciou očnej rohovky je dnes možné vrátiť zrak tým, ktorí sa narodili slepí. No nie vždy sa dá hovoriť o úspechu. Aj keď sa operáciou podarí dať oko do poriadku, len máloktorý pacient sa dokáže vysporiadať s tým obrovským množstvom zrakových vnemov. Jednoducho ich nedokáže spracovať. Jeden mladý chlapec to vyjadril takto: „Operácia očí mi otvorila svet svetla, farieb a vecí, ktorým nerozumiem...“ Medicínske vysvetlenie spočíva v tom, že hoc aj orgán zraku pracuje správne, mozog nevie ako tieto zrakové vnemy spracovať. Dr. Moreau k tomu dodáva: „Darmo sa oči otvoria pre svetlo, keď sa pre toto svetlo neotvoria tie „vnútorné oči“. V takom prípade sme naďalej slepí. Toto vnútorné svetlo sa musí najprv „zosobášiť“ so svetlom, ktoré prichádza zo sveta prostredníctvom očí. Až potom možno skutočne vidieť.“
      To platí i v duchovnom živote. Telesným zrakom môžeme vnímať a rozoznávať tento svet, ale len ťažko ho budeme môcť pochopiť. Význam vlastného bytia i význam celého sveta nám bude unikať.
      Slepý od narodenia bol uzdravený nielen tým, že sa mu vrátil telesný zrak. Uzdravenie bolo oveľa hlbšie. Dostalo sa mu aj duchovného zraku, ktorým spoznal v Ježišovi Mesiáša. Farizeji, ba dokonca aj jeho rodičia, však ostali slepí, hoci mohli používať svoj telesný zrak. Nedokázali ním však vnímať to podstatné.
      My nemáme problém vyznať, že Ježiš Kristus je Boží Syn. Učíme sa to od kolísky. Je to pravda, s ktorou žijú naši rodičia i mnohí z nášho okolia. Je však otázkou, nakoľko je v nás táto naučená pravda živou. Nakoľko ovplyvňuje náš život, nakoľko sme jej poslušní. Poctivá odpoveď na tieto otázky nám azda odhalí nejaké tie oblasti postihnuté slepotou ducha, pre ktorú nie sme schopní plne pochopiť zmysel života, jednotlivých udalostí i zmysel tohto sveta. A od tohto okamihu je už len malý krôčik dokonalému uzdraveniu. Pretože ak človek vie o chorobe – tak ju lieči. Ak o nej nevie – žije naďalej tak, ako keby bolo všetko v najlepšom poriadku.
27.05.2011 | Čítanosť(4580)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3097)
Duchovný život
12.06.2003 | Čítanosť(2136)
Jn 9, 1-41


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet