26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Hocikto vie mať súcit so smútkom priateľa, ale iba šľachetná duša dokáže sympatizovať s úspechom priateľa.”

~OSCAR WILDE~

20.06.2003 - Miron
čítanosť456 reakcie0
(Share 152 0)


Svätá a veľká nedeľa Paschy (Jn 1, 1-17)

Homília

AI       My ľudia, vieme, čo je strach. Bojíme sa o svoje zdravie, zamestnanie a hlavne v tejto dobe sa bojíme budúcnosti, v ktorej azda nič nie je isté.
KE       Preto vieme dobre pochopiť ženy z dnešného evanjelia, ktoré naplnené strachom utiekli od otvoreného hrobu.
DI       Čo ich naľakalo? Azda otvorený hrob? Alebo anjel? Alebo zvesť o Kristovom vzkriesení? Ťažko povedať. Jedno však cítili celkom zreteľne. Stalo sa niečo, čo silno poznamená ich život. Toto bol dôvod, prečo sa báli. Veď v živote to už mali dobre zabehané a zariadené. Každá zmena v zaužívanom poriadku je náročná a namáhavá. Nikomu sa nechce meniť poriadok svojho života od základu. Toto v nich vyvolalo obavu z budúcnosti. Veď poznali len fakty. Ježiš žil, potom ho ukrižovali a zomrel. A teraz vstal z mŕtvych. Ale čo bude ďalej? Až keď prijali Svätého Ducha, uvedomili si, že nastala nová doba. Doba vykúpeného ľudstva, v ktorej nemá miesto nič staré, čo odporuje Kristovi. Túto radostnú zvesť, že Ježiš nás vykúpil, usilovali sa zvestovať všetkým.
PAR       My vieme, čo nasledovalo. Obrovský počet ľudí prijali túto radostnú zvesť. Každou novou generáciou sa šírila ďalej a ďalej. Aj nám sa hlása táto blahozvesť. Množstvo ľudí pred nami odskúšalo život podľa evanjelia a dosvedčujú nám, že je to tá pravá cesta. Títo svedkovia stoja pred nami a divia sa našej ustráchanosti odhodlane nasledovať Ježiša. Naliehajú na nás: „Uverte mu a On sa o vás postará vo svojej láske, tak, že sa už nebudete musieť ničoho báť.“
      My sa však ďalej bojíme. Nie preto, že by sme nepoznali Ježišovu náuku, ale preto, že vydať sa životom podľa nej, sa nám zdá namáhavé a náročné. Preto vegetujeme len niekde pred prahom, za ktorým by sme mohli načerpať šťastia dosýta.
      Keď som bol malý, často som sa bál. Pomohla mi jedna veta, ktorú som ani neviem kde, čítal: „ Ak sa niečoho bojíš, tak choď a dotkni sa toho. Potom sa prestaneš báť.“
      Ak máme strach usporiadať život podľa slov Toho, ktorý nás vykúpil, tak to iba skúsme. V maličkosti. Krok za krokom. Každý nový krok nám odhalí biedu predošlého života a hodnotu toho nového. Kto by nechce prežiť život hodnotne a šťastne?
MY       To, že Ježiš môže zmeniť život človeka, potvrdzuje aj skúsenosť kňazov – saleziánov.
      Dostali od správy výchovný ústav v meste Áres. V tomto ústave žilo 180 chlapcov. Boli to väčšinou zlodeji a násilníci. Pretože neboli ešte dospelí, nemohli do väzenia. Ocitli sa v tejto polepšovni.
      Zásluhou saleziánov chlapci pochopili, že ich život nebol správny a už vôbec sa nezhodoval so slovami evanjelia. Predtým tomu ani nerozumeli, pretože im nikto nerozprával o Ježišovi a jeho náuke.
      Postupne spoznávali Ježiša a usilovali sa upraviť život podľa jeho slov. O tom, že to brali vážne, svedčí aj zbierka, ktorú chlapci zorganizovali medzi sebou. Jedni sa zriekli týždenného alebo dvojtýždenného vreckového, iní zasa sa zriekli večere a usporenými peniazmi podporili zbierku. Za nejaký čas nazbierali 6 miliónov lír. V tej dobe to bolo okolo 160 000 korún. Týmito peniazmi sa rozhodli podporiť misie. Saleziáni dokázali chlapcom svoju dôveru tým, že tie peniaze mal doručiť jeden z nich, ktorý by mal ochotu ísť na nejaký čas do saleziánskej misie v Bolívií. Skutočne sa jeden z chlapcov prihlásil a bol dobrým pomocníkom misionárov takmer jeden rok. (HS 1990/91, s. 157)
      Vidíte, čo spravilo prijatie Ježiša a jeho náuky s chlapcami, nad ktorými už spoločnosť zlámala palicu? Či neveríte, že Ježiš má moc usporiadať krajšie váš život, len keď ho úplne prijmete?
ADE       Zbavme sa teda dnes strachu z radikálneho nasledovania Ježiša. On nás zbaví obavy z budúcnosti a pomôže prežiť život hodnotne a šťastne. Amen.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet