26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „V živote máme dve alebo tri možnosti stať sa hrdinom, no každý deň máme možnosť nebyť zbabelcom.”

~RENÉ BAZIN~

20.06.2003 - Miron
čítanosť743 reakcie0
(Share 169 1)


Telesná obriezka Pána Boha a Spasiteľa nášho Ježiša Krista; Nový rok (Lk 2, 20-21; 40-52)

Homília

AI       Pred pár hodinami sme vstúpili do nového roku. Pri takejto príležitosti sa človek snaží akosi vyrovnať s minulosťou a zároveň nájsť zacielenie pre budúcnosť.
KE       Aby toto zacielenie bolo správne a prinieslo tie plody, ktoré očakávame, vlažme všetku svoju nádej v Ježiša Krista.
DI       Svet napriek všetkému vynakladanému úsiliu sa ešte neoslobodil od všetkých pliag, ktoré sú zdrojom strachu. Na mnohých miestach zeme horia otvorené vojenské konflikty, na mnohých miestach vládne napätie, ktoré sa môže zmeniť na krviprelievanie. Ešte stále je aktuálna hrozba zničenia zeme jadrovými zbraňami.
Ešte stále sú miesta, kde zomierajú ľudia, len preto, že nemajú čo jesť, alebo preto, že sa im nedostáva toho najzákladnejšieho zdravotného ošetrenia.
      Ešte stále je kriminalita tvrdým orieškom pre spoločnosť, ktorá nemá ani síl ani prostriedky na jej zastavenie.
      Ešte stále je dosť ľudskej hlúposti, hnevu a nenávisti, ktorá ničí medziľudské vzťahy a vytvára dobrú pôdu na stály rast egoizmu až po pohŕdanie a zavrhnutie blížnym.
      Čo nám teda môže dodať odvahu k životu v tejto neistej, takmer beznádejnej situácií, ktorú vnímame?
PAR       Zdrojom odvahy kresťana je nádej, ktorá pramení z viery. Už Starý zákon nás učí, že ozajstná nádej pramení z viery a zakladá sa na Božích prisľúbeniach. Hebrejčina, ktorá má ako jazyk chudobnú slovnú zásobu, užíva pomerne veľa slov na rozličné odtienky pojmu „nádej“. Od jednoduchého túžobného pohľadu k nebu až po trpezlivé a vytrvalé očakávanie Božieho zásahu. Biblická nádej je vždy zárukou vyslobodenia, spásy a preto je darom zhora.
      V novozákonnej dobe sa na označenie kresťanov zaužívalo slovo „veriaci“. Preto by sa na prvý pohľad mohlo zdať trochu čudné nazvať kresťanov „dúfajúcimi“, „majúcimi nádej“. No sv. Pavol pohanov definuje ako ľudí, „ktorí nemajú nádeje.“ (l Sol 4,13) To poukazuje, že kresťan je človek naplnený nádejou, ktorá sa zakladá na Ježišovi Kristovi. Bo je pre kresťana „Boh nádeje“. Preto má k nemu dôveru. Mnohé dobré diela sú ovocím tejto nádeje. Dokonca i v tých prípadoch, kde sa z ľudského pohľadu nedá už nič urobiť.(Podľa: J. Heriban, Apoštol Pavol v službe evanjelia, s.212-213)
MY       Pozrite čo hovorí jeden pedagóg. „Keď som nastúpil na novú školu, dostal som triedu, v ktorej bol Peter. Kolegovia ma na neho upozorňovali. Hovorili, že je to ťažký oriešok, s ktorým si ešte nikto neporadil. A mali pravdu. Peter bol presne tým typom žiaka, ktorý je nočnou morou každého učiteľa. Nechcel spolupracovať, bol duchom neprítomný, bez akéhokoľvek záujmu.
      Vyskúšal som azda všetko a nič nepomohlo. Nakoniec som sa rozhodol, že ho zverím Ježišovi do rúk. Začal som sa za neho veľa modliť a všelijakým spôsobom mu dávať na vedomie, že ho mám rád a že mi na ňom záleží. A sta1o sa. čo by nikto nepovedal. Peter sa začal pomaly otvárať. Nezmenil sa zo dňa na deň, ale na konci školského roka bola jeho zmena viditeľná.
ADE       Bratia a sestry! Nádej, ktorú máme v Kristovi nás nikdy nesklame. Je to obrovská sila, ktorá dokáže odstrániť i tie negatíva, o ktorých si myslíme, že nimi nikto nepohne. Nuž buďme v tomto roku plní nádeje, aby sme mali odvahu na uskutočnenie všetkých dobrých diel, ktoré sú pred nami. Amen.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet