26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Keď človek pokorne pracuje, len na Božiu slávu, nuž na takejto práci je i Božie požehnanie, ale keď niekto pracuje pre svoju slávu (chce sa blysnúť), taká práca nemá cenu pred večnosťou“

~Bl. Vasiľ Hopko, biskup~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2475 reakcie0
(Share 769 0)


Zbor archanjela Michala a ostatných beztelesných mocností (Lk 10, 16-21)

Homília

AI       Je mnoho vecí, ktoré nevidíme, ale predsa sú pre náš život potrebné. Napríklad vzduch alebo teplo. Nevidíme ich, ale cítime ich pôsobenie. Podobne je to s rádiovými vlnami. Tiež ich nemôžeme vidieť, ale zapnuté rádio sprostredkuje zvuk práve ich pôsobením. To všetko sú ale veci, ktoré buď určitým spôsobom môžeme ovládať, ale len ako veci, ktoré nevlastnia život.
      Dnešný sviatok nám pripomína existenciu neviditeľných duchov. Majú rozum a slobodnú vôľu. Milujú nás a preto vplývajú na náš život takým spôsobom. aby nás priviedli k večnému šťastiu.
KE       Je preto dobré oslavovať ich a utiekať sa pod ich ochranu.
DI       Učenie Cirkvi o anjeloch je veľmi krásne a plné útechy. Kto sú teda anjeli? Sväté písmo hovorí o rozumných bytostiach, ktoré nie sú ľuďmi, aj keď niekedy vystupujú v ľudskej podobe. Boh ich niekedy poveruje rozličnými poslaniami. Odtiaľ je aj ich meno: anjeli, čiže poslovia.
      Boh stvoril všetkých anjelov ako dobrých. No niektorí z nich zhrešili, pretože sa nechceli upokoriť pred Bohom. Odmietli sa mu klaňať. Vtedy, ako hovorí Sväté písmo „v nebi sa strhol boj“. Hriešni anjeli boli porazení nebeským vojskom, na čele ktorého bol archanjel Michal. Diabol a jeho anjeli bol porazený a zvrhnutý do pekla. Diabol vie o čo sa pripravil, preto ľuďom závidí možnosť spásy a všetkými silami ich chce o túto možnosť pripraviť. V tomto zápase však človek nie je sám. Máme na pomoci dobrých anjelov, ktorých podľa tradície voláme anjeli strážny. Títo nás ochraňujú, vnukajú spasiteľné myšlienky v čase pokušenia, prihovárajú sa za nás u Boha.
PAR       Anjeli sú mocné duchovné bytosti. Náš vzťah k nim by mal vyrásť v pevné priateľstvo. Preto musíme mať o nich dobrú a jasnú predstavu, nezabúdať na ich prítomnosť a modliť sa k ním. Kto k ním nemá dostatok dôvery, premešká mnoho požehnaní, ktoré by ich urobili šťastnými a padnú za obeť mnohým nešťastiam a nehodám, ktorým ba sa dalo ľahko zabrániť.
Predovšetkým však sa takto pripravujeme o pomoc v kľúčových udalostiach života.
MY       Svätý Alzem rozpráva skutočná udalosť v Knihe podobenstiev, ako istého mnícha v kláštore v hodine smrti strašne prenasledoval diabol. Hanobil ho a karhal najprv pre hriechy, čo spáchal pred krstom, ktorý prijal v pokročilom veku. Úbohý mních sa nevedel brániť a bol v pochybnostiach.
      Vtedy mu prišiel na pomoc sv. Michal s útechou, že všetky tieto hriechy boli zmyté prijatím sviatosti krstu.
      Zlý duch mu znovu vyčíňal mnohé iné hriechy, ktoré spáchal po krste.
Archanjel Michal znovu odpovedal za umierajúceho. že tieto hriechy boli odpustené pri generálnej spovedi pri zložení večných sľubov a povzbudil umierajúceho, že musí dôverovať v Božie milosrdenstvo.
      Satan znovu zaútočil na mnícha, že spáchal mnohé iné hriechy a nedbalosti vo svojom živote v reholi.
      Keď sa mních nevedel brániť, sv. Michal vyhlásil za neho, že jeho hriechy boli odpustené v spovedi a zadosťučinenie vykonal v dobrých dielach a najmä v poslušnosti.
      Po týchto slovách diabol zahanbený odišiel a dobrý mních v dôvernej nádeji odovzdal dušu Pánu Bohu. (podľa: F. G. Renner, Naši nebeskí priatelia, s. 44)
ADE       Rádiovú vlnu alebo teplo spoznáme podľa ich účinkov. Ak sa budeme utiekať pod ochranu anjelov, ak sa k ním budeme modliť a ctiť si ich, spoznáme v živote ich pomoc a ochranu. Amen.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet