24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kvapka večnosti váži viacej než celé more času.

~Karl Brath~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1151 reakcie0
(Share 185 0)


Nedeľa Krista Kráľa (Jn 18, 33-37)

Homília

AI       Keď sa začala občianska vojna v Juhoslávii, v jednom politickom komentári odzneli tieto slová: „ Vždy sa nájdu ľudia, ktorí sa silou mocou chcú dostať do dejín. Niektorí ako osloboditelia národa, iní zasa ako tí, ktorí chcú zachrániť štát pred rozpadom“.
      V dnešnom politickom vraní takmer na celom svete môžeme pozorovať, že na vládnych miestach sa často vymieňajú osobnosti jednotlivých politických strán. Aj keď ľudia vkladajú do toho či oného politika svoje nádeje, história nás však učí niečo iné. Hovorí, že ľudstvo doteraz nepoznalo žiaden štát či kráľovstvo, žiadneho prezidenta či kráľa, ktorí by vytvorili ideálnu spoločnosť, v ktorej by každý človek bol šťastný.
      Len jediná osobnosť ponúka človeku to, po čom odvekov túži: kráľovstvo pokoja, lásky a pravdy.
KE       My dnes oslavujeme túto osobnosť. Je to Ježiš Kristus, Boh a Vládca všetkého.
DI       Kde je teda jeho kráľovstvo? Azda vo vesmíre? Keď pozrieme na jasnú nočnú oblohu a vidíme množstvo hviezd, zmocní sa nás obdiv. Znásobí sa, keď si uvedomíme veľké vzdialenosti medzi nimi. Veď keby sme vyslali nejaký silný svetelný impulz na najbližšiu hviezdu Proxima Centaury, doletel by tam za štyri roky. Tak ďaleko je od nás najbližšie hviezda. A aké zákony panujú vo vesmíre. Nie je úžasné len to, že žiadne z týchto nebeských telies sa nezrazí s iným? Všetky majú presne určenú svoju dráhu i miesto vo vesmíre. Je to jedinečná ukážka stvoriteľskej múdrosti nášho Boha. Ale jeho kráľovstvo nie je vo vesmíre.
      Je azda na zemi? Žasneme, keď sledujeme ako všetko do seba zapadá. Rastliny a zvieratá žijú v nádhernej symbióze. Všetko slúži životu. Ale ani v prírode nie je Božie kráľovstvo.
      Ježiš povedal, že Božie kráľovstvo je v nás, teda v ľuďoch. Boh túži po láske. Ani vesmír, ani príroda, ani zvieratá nemôžu milovať Boha, lebo láska je akt slobodného rozhodnutie. Len človek spomedzi všetkého stvorenia má tento dar. Boh kraľuje v srdciach ľudí, ktorí ho milujú. Božie kráľovstvo je medzi nimi.
PAR       Dar slobodnej vôle sa dá však aj zneužiť. Adam a Eva zhrešili. Odmietli svojho Stvoriteľa. Odmietli jeho lásku. Boh však nezanevrel na ľudí, ale z lásky im poslal svojho Syna, aby obeťou na kríži zmieril ľudstvo s Bohom. Svojmu ľudu dal aj svoje prikázania, aby cez ich dodržiavanie a skrz vieru v jeho Syna mohli mať účasť na dobrách nebeského kráľovstva.
      Ako na to reagoval človek? Tisíce a tisíce sa hrdinsky postavili na stranu Boha. Iní ostali bokom. A je dosť aj takých, ktorí by síce aj chceli patriť Bohu, ale zároveň sa nechcú vzdať skutkov tmy. Pozrite sa. V čase, keď sa po osamostatnení Slovenska používali okolkované bankovky, som niečo nakupoval v blízkom meste. V rade predo mnou stál muž v stredných rokoch, ktorý ma zrejme poznal, lebo mi kresťansky pozdravil. Keď platil za nákup, predavačka mu povedala: „ Ale táto vaša bankovka je neplatná. Nemá kolok.“ Pán sa usmial, vzal naspäť bankovku, podal platnú okolkovanú a s úsmevom povedal: „ Dnes to skúšam už asi na šiestom mieste, ale zatiaľ si dali všade pozor. Ale raz mi to vyjde. Viete, už neraz som takto zaplatil neokolkovanými bankovkami. Veď mi predsa neostanú ležať doma.“
      Veľmi som sa zahanbil. Aké svedectvo vydávame pred týmto svetom. Najhoršie je však to, že tento muž svoj podvod považuje za šikovnosť. Že na to doplatia iní? Nevadí! Cítite, že to nie je správna cesta za Ježišom do Jeho kráľovstva? Cítite, že tento muž nežil v Božej pravde, ale nahradil si ju svojou?
MY       Boh nás však volá do svojho kráľovstva. Ukazuje nám cestu. Azda niekedy môžeme pocítiť, že akoby niečo strácame, ale opak je pravdou. Veď pozrime sa, čo by sa stalo, keby všetci ľudia na tejto zemi začali totálne uskutočňovať len jediný Boží príkaz. A to vzájomné odpúšťanie. Keby sa celé ľudstvo naučilo odpúšťať, nebolo by vojny v Juhoslávii, ani v Somálsku, ani na Blízkom východe. Neboli by nepokoje v Rusku, ani v Južnej Afrike. Neboli by spory medzi ľuďmi o každý meter štvorcový zeme. Už by sa nikdy nemusela vydržiavať armáda a polícia. Nebolo by už zbytočného zármutku a utrpenia.
      Za ušetrené peniaze by sa na celom svete mohli postaviť perfektné nemocnice a nemuseli by sme v lekárňach platiť za lieky. Za peniaze, ktoré ľudstvo musí vydať na obranu, len preto, že si nevie odpúšťať, by sa nakúpilo toľko potravín, že by nielen deti v Afrike, ale nikto iný na celom svete nemusel umierať od hladu. Či takýto obraz sveta nezodpovedá predstavám o Božom kráľovstve?
      Takéto veľké zmeny by zasiahli ľudstvo, keby sa dodržiaval len jeden Boží príkaz. Viete si predstaviť, že by sme dokázali naplniť všetky Božie príkazy? Ako by potom vyzeral svet?
ADE       Denne prosíme v Otčenáši: „ … príď kráľovstvo Tvoje.“ Uvedomme si však, že príchod Kristovho kráľovstva záleží aj od nášho osobného prijatia Krista Kráľa a zákonov platných v Jeho kráľovstve. Amen.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet