26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Bol jeden mních, ktorého, keď sa chystal ísť na bohoslužbu, prepadla zimnica a horúčka a v hlave cítil zvláštne napätie. Ale on si povedal: „Som chorý, a je celkom možné, že zomriem. Musím sa vzchopiť a skôr než umriem, musím ísť do zhromaždenia.“ S touto myšlienkou sa prebral a navštívil bohoslužbu. A keď liturgia skončila, prešla i horúčka. Zasa raz dokázal tejto myšlienke vzdorovať, išiel do zhromaždenia a tým ju premohol.

~Apophtegmata 311 ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť5916 reakcie0
(Share 736 0)


Pohrebný príhovor

Príhovor

      Stáva sa dosť často, že myšlienka na večný život nám v denných starostiach mizne z podvedomia a úpadkom nádeje sa táto myšlienka stáva skôr neprekonateľným snom. Ale viera je prekonaním beznádeje, je to odvaha odporovať pocitom nezmyselnosti, okolnostiam všedných dní a pochybnostiam. Kresťanská viera žije z istoty existencie večného života.
      I v tejto chvíli bojujeme boj viery, aby sme prijali túto pravdu našej viery. Veď pred nami leží telo nebohého brata (meno) . Zdá sa nám už taký vzdialený... Kde je teraz jeho duša?
      Často si predstavujeme večný život ako nejaký priestor kde sa budeme mať dobre, kde nám nič nebude chýbať a do týchto predstáv vkladáme duše našich zosnulých. Ale táto predstava nie je celkom správna. Večný život je totiž vo svojej podstate Boh sám. Večný život znamená život v Bohu, život radosti z Boha a v jeho prítomnosti. Večný život je darom Božej lásky. Pozrite, čo hovorí náš Spasiteľ: „A večný život je v tom, aby poznali teba, jediného pravého Boha a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista“(Jn 17, 3).
      Myšlienka byť s Ježišom je krásne vyjadrená v knihe Mika Waltariho „Jeho kráľovstvo“, kde Mária z Magdaly hovorí Rimanovi:
       „Učeníci stále čakajú, že Ježiš vybuduje ríšu Izraela. Pre mňa je on sám svetlo sveta. V ňom mám všetko! Jeho kráľovstvo je večný život, a nie pozemská ríša...“
      Riman Marcus sa na ňu nechápavo díva. Potom sa spýta: „Čo je to večný život?“
      Spisovateľ na to uvádza, že Mária z Magdaly len zľahka zdvihla plecia: „Neviem. Myslím, že to vie len on. Tomuto poznaniu nikdy neučil, keď putoval po tejto zemi. Učil len tomu, ako má človek pre jeho kráľovstvo žiť. Nie som dostatočne pokorná a nemám natoľko čistú detskú myseľ, aby som pochopila, čo je večný život. Viem len to, že je v ňom a v jeho blízkosti. A iné ani nepotrebujem...“
      Večný život je večný domov u Boha. Ak človek odmietne tento domov ponorí sa do izolovaného sveta zúfalstva a smútku, pretože život bez Boha nedáva zmysel ani láske ani utrpeniu.
      Ak prijmeme tento dar Božej lásky skrze vieru, budeme v tomto svete žiť život plný nádeje a radostného očakávania, čo vedie k odvahe čeliť všetkým problémom a ťažkostiam, ktoré na nás doliehajú.
      Pravdivosť týchto slov potvrdzuje život nášho nebohého brata (meno). On sa rozhodol pre večný život, preto žil krásny život. Kiež by sme aj my skrze vieru dospeli k podobnému rozhodnutiu. Amen.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet