26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Všetko sme povinní vykonať pre večnosť.

~sv. Ján Zlatoústy~

20.06.2003 - Miron
čítanosť5273 reakcie0
(Share 607 1)


Pohrebný príhovor

Príhovor

      Dnes sa lúčime s našou nebohou sestrou (meno). Naša farnosť v nej stráca horlivého apoštola, ale ako dúfam, získava v nej horlivého orodovníka v nebi. Možno, že sa vám zdajú tieto slová prisilné, ale spomeňte si na stretnutia s ňou, koľko horlivosti a lásky k Bohu bolo v jej slovách. Koľkých z vás priviedla k väčšej zbožnosti osobným príkladom, koľkým z vás ukázala správny smer, koľkým z vás vymodlila obrátenie?
      Ak by sme chceli jedným slovom charakterizovať jej duchovný život, bolo by to slovo - bdelosť. Žila vlastne v neustálej myšlienke na smrť a to ju robilo bdelou, ale i radostnou a šťastnou. Bdelosť - to je veľká vec, ku ktorej nás Božie slovo toľko vyzýva. Bdelosť chráni pred pádom do hriechu, ale pôsobí aj, že človek je neustále pripravený na stretnutie so svojim Bohom.
      Milionár Rotshild si raz zavolal jedného zamestnanca a spýtal sa ho, koľko času by potreboval, aby sa pripravil na cestu do Ameriky, kde chcel založiť pobočku podniku. Zamestnanec si pýtal desať dní. Rotshild mu povedal, že si ho zavolá, ak sa rozhodne využiť jeho služby. Tú istú otázku dal aj druhému zamestnancovi a ten si pýtal tri dni. Zavolal si tretieho a ten bol ochotný hneď sa vydať na cestu. Rotshild sa rozhodol pre neho. Hneď na druhý deň odcestoval.
      Pozrite, ako si tento svet váži bdelosť a pripravenosť. A pritom ide len o záležitosti tohto sveta. Nie je však múdre, ak nie sme rovnako bdelí v duchovnom živote. Pretože tu ide o večnosť.
      Pri Kristovom príchode nastane rozdelenie podľa jediného hľadiska. Tým hľadiskom je kvalita osobného vzťahu k Ježišovi Kristovi. Kto vnútorne k nemu patrí, kto má jeho Ducha, kto má v sebe Boží život, toho Kristus pritiahne k sebe. Dá sa to prirovnať akoby pôsobeniu magnetu. V jednom okamihu pritiahne všetko, čo je železné. Drevo však ostane ležať bez pohnutia. Rozdelenie pri príchode Krista sa uskutoční odrazu, presne a definitívne. A tento okamih môže nastať kedykoľvek. Kristus nám preto radí: „Bdejte teda, lebo neviete, v ktorý deň príde váš Pán.“
      Naša nebohá sestra (meno) sa naučila tejto bdelosti. Pozerajúc na jej životný príklad snažme sa aj my osvojiť si bdelosť. Ak budeme bdelí, budeme chránení pred ľahkovážnym padnutím do hriechu. Ak budeme bdelí, budenie schopní viesť pekný a šťastný život. Ak budeme bdelí, smrť nás neprekvapí, pretože budeme pripravení na stretnutie s našim Pánom. Amen.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet