26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Kresťanské tajomstvá tvoria nerozdielny celok. Keď sa človek zahĺbi do jedného, je vedený k ostatným.”

~SV. EDITA STEINOVÁ ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť3099 reakcie0
(Share 502 0)


Pohrebný príhovor

Príhovor

      Drahá zarmútená rodina, bratia a sestry. Aj keď v srdci nosíme nádej na večný život, predsa nám len žiaľ zviera hrdlá a vháňa slzy do očí. Čo spôsobuje ten zármutok srdca, ktorý cítime? Je láska, ktorá nás spája s našim nebohým bratom (meno). Jeho smrť cítime ako stratu v tom zmysle, že v tomto pozemskom živote už nepocítime od neho opätovanie našej lásky. To je smútok tejto rozlúčky.
      Možno, že nám útechu prinesie zvláštna skúsenosť istej ženy.
      Vôbec nechcela vytočiť to číslo. Chcela zavolať sestre, aby sa dohodli na večer. Musí ešte mnohé zariadiť, kým odcestuje zase domov. Pred týždňom pochovali matku, pred pár dňami zlikvidovali jej domácnosť. Bolesť bola ešte veľmi hlboká.
      Jej ruka inštinktívne vytočila matkino číslo, ako to robievala po celé roky a za posledné týždne každý deň. Preľakla sa a chcela zavesiť slúchadlo, keď si plná strachu uvedomila, že si bude musieť vypočuť tie hrozné slová: „Číslo je zrušené.“
      Ale ruka ju neposlúchala. V tesnej telefónnej búdke ju zaliala horúčava. Nebola schopná urobiť pohýb. A potom sa stalo niečo zvláštne. V slúchadle počula prívetivý hlas „slečny z pošty“, ako z bezduchej pásky hovorí slová, ktoré nikdy predtým a nikdy potom už nepočula: „Spojenie je dočasne prerušené...“
      Celá prekvapená pomalý zavesila slúchadlo a rozmýšľala o tom, čo práve počula. Jej myseľ sa upriamila na slovo „dočasne“, pevne sa ho zachytila. Toto spojenie je dočasne prerušené, pomyslela si, iba dočasne.
      Úradný oznam sa jej stal dogmatickou výpoveďou: Raz sa to spojenie bude môcť znovu nadviazať vo chvíli, ktorú určí Boh. S útechou odcestovala domov. (Mozaika radosti, Magdaléna Richterová, LÚČ, Bratislava 1997, s.99)
Áno, spojenie s našim nebohým bratom (meno) je dočasne prerušené. Dočasne! To však neznamená, že by naša láska k nemu mala po tento čas stagnovať. Práve naopak, má ďalej rásť. Prejavom tejto našej lásky bude azda zo začiatku modlitba, aby sa jeho duša naplno otvorila pre Boha a potom neskôr táto modlitba prejde skôr do rozhovoru, do prosby za príhovor u nebeského Otca za všetko potrebné v duchovnej i materiálnej oblasti.
      Spojenie je dočasne prerušené, ale to neznamená neexistenciu tých, ktorí nás opustili.
      Dvaja priatelia boli na chate v horách. Chata bola v doline. V jedno ráno sa jeden z nich niekde chystá. „Kde ideš?“ pýta sa ten druhý.
       „Nuž, chcem si zavolať. Ale musím vystúpiť vyššie, lebo tu môj mobil nemá signál.“
      Keď vyšliapal pár metrov do kopca, mohol telefonovať. Aj my teraz na zemi „nemáme signál“, ale raz, keď prekročíme prah smrti, vstúpime znova do komunikácie s našimi drahými, za ktorými žialime.
      Drahá zarmútená rodina. Nedovoľte, aby vám váš žiaľ vzal túto nádej. Hoci s bolesťou srdci živte v sebe nádej na toto budúce stretnutie vo večnosti, kde budú naše vzájomné zväzky lásky dovŕšené v dokonalosti naveky. Amen.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet