23.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Priateľ môj — nešťastie je nákazlivá choroba. Nešťastní a biedni ľudia by sa mali jeden druhému vyhýbať, aby sa ešte viac nenakazili.”

~FIODOR M. DOSTOJEVSKIJ ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1089 reakcie0
(Share 274 0)


Sk 4, 23-31

Príhovor

      Pre človeka zo sveta je celkom prirodzené odpovedať na neoprávnene spôsobenú bolesť pomstou. My, hoci žijeme vo svete, nepatríme svetu, preto nepoužívame prostriedky tohto sveta.
      Pozrite sa. Apoštoli Peter a Ján sa išli pomodliť do chrámu. Sv. Peter pri chrámovej bráne uzdravil človeka, ktorý bol od narodenia chromý. Všetkých rudí, ktorí to videli, naplnil úžas a vzrušenie. Sv. Peter sa k ním prihovoril a zvestoval im Krista. V tom ich prepadli kňazi, veliteľ chrámovej stráže a saduceji a do rána ich dali do väzenia. Ráno apoštolov priviedli pred zhromaždených popredných mužov, ktorí im s vyhrážkami zakázali učiť v Ježišovom mene. Aká nespravodlivosť voči tým, ktorí sa ničím neprevinili. Dnešné čítanie zo Skutkov apoštolov nám hovorí, aká bola reakcia kresťanského spoločenstva na túto nespravodlivosť. Pomstu nechali Bohu a v modlitbe prosili o odvahu pri ďalšom hlásaní evanjelia. A Boh ich obdaril silou Svätého Ducha.
      I my si máme rovnako počínať v situáciách, kedy pociťujeme zo strany blížnych nespravodlivosť alebo keď ich konanie nám spôsobuje bolesť či už telesnú alebo duševnú.
      K jednému kňazovi prišiel otec s takouto prosbou:
       „ Mám šestnásťročného syna. Už som z neho šedivý. Je lenivý, bezočivý a tvrdohlavý. Vôbec nepočúva. Čo mám robiť? Už som všetko vyskúšal.“
       „ A čo ste skúšali?“ spýtal sa kňaz.
       „ Vynadal som mu a zatvoril som ho.“ „ Iba to?“
       „ Aj som ho zbil.“ „ Iba to?“
       „ A čo som mal ešte urobiť?“
       „ Dobrý človeče, modlili ste sa s ním? Boli ste s ním na spovedi? Prikľakli ste s ním k eucharistickému stolu? Dali ste za neho odslúžiť sv. liturgiu? Toto je viac než všetky výčitky a tresty.“ (F. Dancák, Dal nám príklad, l3.dodatok, str.77)
      Žijeme síce vo svete, ale nie sme zo sveta. Požívajme preto tie prostriedky, ktoré nám dáva Boh. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(2394)
Sk 4, 23-31
12.06.2003 | Čítanosť(2361)
Sk 4, 32-37
12.06.2003 | Čítanosť(2326)
Sk 4, 1-22


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet