18.august 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak chceme byť ku niekomu dobrí, musíme mať preňho predovšetkým čas, musíme mu venovať niečo zo svojho „drahocenného“ času. A keď chceme milovať Boha? Aj pre neho musíme mať čas. A kto ho chce úplne milovať, ten mu venuje vôbec všetok čas, každú hodinu, každú minútu. Oddanosť sa stelesňuje v tom, že človek si zo svojho času neponecháva nič a dáva ho úplne k dispozícií Bohu.

~Heinz Schürmann ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1016 reakcie0
(Share 276 0)


Hebr 5, 11 – 6, 8

Príhovor

      V predchádzajúcich veršoch svätopisec prinášal náuku o Kristovej veľkňazskej hodnosti. Dnešné čítanie charakterizuje prudká zmena témy. Akoby svätopisec odrazu pochopil, že adresáti listu nie sú schopní pochopiť hlboký obsah tejto náuky. Preto túto tému rýchlo zakončuje s výčitkou: „Hoci by ste po toľkom čase mali byť učiteľmi, znova potrebujete, aby vás niekto učil začiatočným prvkom Božích slov.“ Prirovnáva ich k malým deťom, ktoré nie sú schopné prijať „pevný pokrm“.
      Táto výčitka je na mieste je na mieste, pretože ak adresáti listu nemôžu pochopiť toto učenie, tak je to ich vinou, pretože sa neusilovali pokročiť vo viere.
      Bolo by zaujímavé, čo by svätopisec napísal v liste, ak by ho adresoval nám. Pravdepodobne by sme nezožali veľa chvály.
      Potvrdzujú to aj slová jedného veriaceho učiteľa, ktorý v rozhovore o problémoch Cirkvi povedal asi toto:
       „Najväčším problémom Cirkvi sme my, veriaci. Musíme si priznať, že naša viera pričasto spočíva na vratkých základoch. Naše vedomosti sú skutočne minimálne. Veríme v Boha, uznávame sviatosti... Ale ako môžeme hlboko prežívať tieto skutočnosti, keď máme takmer nepatrné znalosti o ich obsahu a účinkoch. Nevedomosť vedie iba k pekným zvykom, ale nemôže viesť k skutočnej viere...“
      Nemôžeme tohto učiteľa obviňovať z pesimizmu, pretože mal v mnohom pravdu. Zaiste, ešte stále nesieme so sebou ťarchu minulosti, ktorá viere veľmi nepriala, ale to neznamená, že sa máme oddať ničnerobeniu. Musíme sa snažiť ísť do hĺbky v poznávaní obsahu svojej viery – súčastná doba ponúka veľa možností. Je to dôležité, pretože povrchné vedenie vedie často k nebezpečným omylom.
      Nezanedbávajme túto stránku nášho duchovného života, pretože ako píše svätopisec, koľkí z nás už mali byť učiteľmi a pritom potrebujú, aby boli znovu učení začiatočným prvkom Božích slov. Amen.
04.08.2006 | Čítanosť(916)
Téma: Hebr 5, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(1890)
Hebr 6, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(1655)
Hebr 5, 1-14


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet