22.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Predovšetkým napodobňujem Magdalénino správanie. Fascinuje ma jej obdivuhodná alebo skôr milujúca odvaha, ktorá obšťastňuje Ježiša. Hej, cítim, že aj keby som mala na svedomí všetky hriechy, aké len možno spáchať, išla by som k Ježišovi so srdcom plným ľútosti a hodila by som sa mu do náručia, lebo viem, ako veľmi miluje márnotratného syna, ktorý sa k nemu vráti.

~sv. Terezka ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1064 reakcie0
(Share 294 0)


Hebr 5, 11 – 6, 8

Príhovor

      V predchádzajúcich veršoch svätopisec prinášal náuku o Kristovej veľkňazskej hodnosti. Dnešné čítanie charakterizuje prudká zmena témy. Akoby svätopisec odrazu pochopil, že adresáti listu nie sú schopní pochopiť hlboký obsah tejto náuky. Preto túto tému rýchlo zakončuje s výčitkou: „Hoci by ste po toľkom čase mali byť učiteľmi, znova potrebujete, aby vás niekto učil začiatočným prvkom Božích slov.“ Prirovnáva ich k malým deťom, ktoré nie sú schopné prijať „pevný pokrm“.
      Táto výčitka je na mieste je na mieste, pretože ak adresáti listu nemôžu pochopiť toto učenie, tak je to ich vinou, pretože sa neusilovali pokročiť vo viere.
      Bolo by zaujímavé, čo by svätopisec napísal v liste, ak by ho adresoval nám. Pravdepodobne by sme nezožali veľa chvály.
      Potvrdzujú to aj slová jedného veriaceho učiteľa, ktorý v rozhovore o problémoch Cirkvi povedal asi toto:
       „Najväčším problémom Cirkvi sme my, veriaci. Musíme si priznať, že naša viera pričasto spočíva na vratkých základoch. Naše vedomosti sú skutočne minimálne. Veríme v Boha, uznávame sviatosti... Ale ako môžeme hlboko prežívať tieto skutočnosti, keď máme takmer nepatrné znalosti o ich obsahu a účinkoch. Nevedomosť vedie iba k pekným zvykom, ale nemôže viesť k skutočnej viere...“
      Nemôžeme tohto učiteľa obviňovať z pesimizmu, pretože mal v mnohom pravdu. Zaiste, ešte stále nesieme so sebou ťarchu minulosti, ktorá viere veľmi nepriala, ale to neznamená, že sa máme oddať ničnerobeniu. Musíme sa snažiť ísť do hĺbky v poznávaní obsahu svojej viery – súčastná doba ponúka veľa možností. Je to dôležité, pretože povrchné vedenie vedie často k nebezpečným omylom.
      Nezanedbávajme túto stránku nášho duchovného života, pretože ako píše svätopisec, koľkí z nás už mali byť učiteľmi a pritom potrebujú, aby boli znovu učení začiatočným prvkom Božích slov. Amen.
04.08.2006 | Čítanosť(967)
Téma: Hebr 5, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(1927)
Hebr 6, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(1693)
Hebr 5, 1-14


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet