21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Možno sa presvedčiť, ako sa kráča v noci za hlbokej tmy s očami upretými na svetlo, ktoré vychádza z domu vo veľkej diaľke. Ako ťažko sa dá odhadnúť vzdialenosť! Do cieľa našej cesty môže byť pár kilometrov rovnako ako niekoľko sto kilometrov. Práve v takejto situácii boli proroci, keď hľadeli do budúcnosti v očakávaní vykúpenia svojho ľudu. Nemohli ani približne určiť, kedy príde Mesiáš: či o sto rokov, alebo aj o päťsto rokov. Vedeli len, že v určitom momente sa Dávidov rod obrodí, že raz sa nájde kľúč, ktorým sa otvoria brány väzenia; že svetlo, ktoré sotva vidieť na vzdialenom horizonte ako malý bod, určitý deň zablysne a napokon sa prejaví v celej veľkosti. Boží ľud musí zotrvávať v očakávaní.

~Roland Knox ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť429 reakcie0
(Share 146 0)


Tit 1, 15 – 2, 10

Príhovor

      Sv. Pavol ustanovil Títusa za biskupa na Kréte. Podmienky apoštolátu neboli najlepšie. Kréťanov charakterizovala prudkosť, zmyselnosť a nevernosť. Sv. Pavol spomína krétskeho básnika, ktorý o svojich rodákoch povedal: „Kréťania sú veční luhári, zlá zver, brucha lenivé.“ (Tit 1, 12) Tí, čo majú dušu skazenú hriechmi a opantanú zlými náruživosťami, vidia i v tej najsvätejšej veci len predmet svojich hriešnych žiadostí, prípadne nenávisti. Preto evanjelizačná práca bola na Kréte veľmi ťažká.
      Povinnosti a postoje jednotlivých stavov Pavol uvádza ako vzor, ktorý majú krétski veriaci dosiahnuť. Je to zároveň vzor aj pre naše snaženie. Je totiž možné, že životný štýl dnešnej doby, s ktorým sa neraz stotožňujú i kresťania, nesie rovnaké črty ako život spoločnosti na Kréte. Ak si chceme zachovať vernosť Kristovi, musíme sa postaviť proti prúdu tejto doby.
      V tomto snažení nám výborne pomáha pravidelné spytovanie svedomia. Je to pohľad do vlastného vnútra. Je to ako keď sa pozrieme cez sklenenú fľašu do svetla, aby sme zistili, či nápoj vo fľaši nie je náhodou zakalený, teda skazený. Spytovanie svedomia usvedčuje všetko, čo je v nás zlé a nabáda nás k náprave. Je nemožné, aby sa človek, ktorý si poctivo spytuje svedomie, neusiloval o mravné zdokonalenie. Keď totiž spozná svoje nedostatky, buď sa bude usilovať o nápravu alebo zanechá spytovanie svedomia.
      Sv. Tomáš Morus radí: „Usiluj sa raz za deň spytovať, ako si využíval čas a prejdi jednotlivé hodiny uvažujúc, kde si bol, s ktorými osobami si prišiel do styku, o čom si premýšľal, čo si rozprával, čo si počúval, čo si robil, aby si spoznal uvoľnenie jazyka, srdca a zmyslov, v čom a ako si pochybil, alebo si bol iným príčinou hriechu.“
      Prijmime teda pravidelné spytovanie svedomia za dôležitú časť svojho duchovného života. Amen.
20.06.2003 | Čítanosť(403)
Tit 2, 11-15
20.06.2003 | Čítanosť(338)
Tit 1, 1-4
20.06.2003 | Čítanosť(336)
Tit 1, 5b-14
16.06.2003 | Čítanosť(1785)
Tit 2, 1-15
16.06.2003 | Čítanosť(1506)
Tit 1, 1-16


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet