27.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Keď sa múdrosť života vie oprieť o živú vibráciu utrpenia, povstane z popola ušľachtilého utrpenia plod dobroty, ktorý svet tak potrebuje.”


~PAVOL STRAUSS~

20.06.2003 - Miron
čítanosť343 reakcie0
(Share 131 0)


Tit 1, 5b-14

Príhovor

      ladá cirkev vyrastala zo základov, ktorými boli apoštoli. Títo muži, ktorých si Kristus vyvolil, vydávali o ňom svedectvo. Svedčili o tom, čo „videli a počuli“. Ohlasovanie evanjelia, sprostredkovanie Božieho života sviatosťami bolo však trvalou úlohou Cirkvi. Smrť apoštolov nemohla byť smrťou Cirkvi. Apoštoli mali zostávať v Cirkvi vo svojich nástupcoch.
      Apoštoli to chápali a všade, kde ohlasovali evanjelium a kde založili miestnu cirkev, ustanovili aj svojich nástupcov, ktorým odovzdali svoju apoštolskú moc. V tom bolo zároveň poverenie odovzdávať túto apoštolskú moc iným vybraným mužom. Sv. Pavol píše Títovi: „Milovaný, na to som ťa nechal na Kréte, aby si usporiadal, čo ešte treba, a po mestách ustanovil starších, ako som ti prikázal“.
      Títo starší boli akoby predĺženou rukou apoštolov v jednotlivých miestnych cirkvách. V neskorších listoch sa sv. Pavol neobracia už priamo na cirkevné obce, ale na ich predstavených. Ustanovenie „starších“ teda biskupov, bolo dôležitou vecou. Sv. Pavol pripomína Títovi, aké podmienky musí biskup spĺňať, aby mohol dobre viesť miestnu cirkev.
      Biskupi sú nástupcami apoštolov. Biskupi sú zárukou jednoty žijúcej generácie veriacich s prvotnou cirkvou.
      Toto si cirkev vždy uvedomovala. V súčasnosti, keď je badateľná snaha o rôzne „reformy“ v niektorých krajinách, nech sú nám povzbudením slová sv. Ignáca Antiochijského, ktorý v liste Polykarpovi hovorí: „Poslúchajte všetci biskupa ako Ježiš Kristus Otca, a kňazov ako apoštolov...“ Amen.
20.06.2003 | Čítanosť(437)
Tit 1, 15 – 2, 10
20.06.2003 | Čítanosť(346)
Tit 1, 1-4
16.06.2003 | Čítanosť(1518)
Tit 1, 1-16


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet