23.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ináč nikoho nesúdim, aby nás Pán Boh nesúdil. Máme každý sudcu vo svojom svedomí, a to je Boží hlas nášho svedomia. Podľa svedomia budeme súdení...“

~Bl. Vasiľ Hopko, biskup~

20.06.2003 - Miron
čítanosť674 reakcie0
(Share 580 0)


2 Tim 4, 9-22

Príhovor

      Záver druhého listu sv. Pavla Timotejovi vyznieva ako lúčenie. Lúčenie s Timotejom, s Cirkvou, so svetom. Sv. Pavol bol už po súdnom procese. Dobre chápal, že sa blíži koniec jeho života. Nebál sa, lebo vedel, že telesná smrť mu iba otvorí dvere do večnosti, po ktorej veľmi túžil.
      Môžeme povedať, že sv. Pavol bol dobre pripravený na smrť. Od chvíle svojho obrátenia pri Damašku úplne patril Kristovi. Ohlasoval evanjelium v Malej Ázií i v Európe. Zakladal nové kresťanské spoločenstvá. Vysvetľoval, povzbudzoval, napomína, ochraňoval čistotu viery pred bludnými náukami. Nedoprial si ani trochu odpočinku. Sám hodnotí svoj život slovami: „Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval“. V týchto slovách nie je ani štipka pýchy. Sú len stručným zhodnotením plodného života.
      Sv. Pavol je pre nás veľkým vzorom v príprave na smrť. Smrť je realita, ktorú nepopierame, ale na druhej strane sa nám vidí ešte taká vzdialená, že stále odkladáme s prípravou na stretnutie sa s Bohom. Keď sa hovorí o príprave na smrť, mnohým sa azda pri tom vynorí predstava prijatia sviatostí. Zaiste je to dôležité. Ale príklad sv. Pavla nám hovorí, že tou pravou prípravou je vo viere prežitý život deň za dňom. Nenadarmo sa hovorí, že aký život, taká smrť.
      Usilujme sa teda o taký život z viery, aby sme pri pohľade na prežitý život v posledných hodinách života mohli povedať so sv. Pavlom: „Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru zachoval“. Amen.
22.10.2004 | Čítanosť(1330)
Téma: Smrť / 2 Tim 4, 6-7
16.06.2003 | Čítanosť(1696)
2 Tim 4, 1-22


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet