22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Smrťou ničoty začína život. Smrťou života končí mnohá ničota.”

~PAVOL STRAUSS~

20.06.2003 - Miron
čítanosť614 reakcie0
(Share 203 0)


Pondelok po 24. nedeli po ZSD / 2 Sol 1, 1-10

Príhovor

      V predchádzajúcich dňoch sme rozjímali na prvým listom sv. apoštola Pavla Solúnčanom. Okolnosti však prinútili sv. Pavla, aby veriacim v Solúne napísal hneď druhý list, z ktorého sme začali čítať.
      Začiatkom listu sv. Pavol vzdáva vďaky za rast kresťanského spoločenstva. Vysvetľuje príčiny utrpenia a uisťuje, že prenasledovaní budú oslávení v deň Božieho súdu. Tento úvod už naznačuje hlavný dôvod napísania tohto druhého listu. Sv. Pavol chcel vyvrátiť, že „deň Pána už nastáva“. Dôraz, s akým sv. Pavol predtým písal o druhom a slávnom príchode Krista, bol pravdepodobne zle pochopený. Je aj pravdepodobné, že v Solúne niekto učil jeho menom a učil bludné náuky. Výsledkom bolo, že niektorí opúšťali zamestnanie a nečinne očakávali príchod Ježiša Krista. To narobilo v spoločenstve nepokoj a neporiadok. Preto apoštol v tomto liste chce odstrániť túto nebezpečnú situáciu a to nielen teologickými dôvodmi, ale aj disciplinárnymi predpismi.
      Veriacim v Solúne nemožno vyčítať nedostatok horlivosti a dobrej vôle. Výčitku si zaslúžili za nesprávne pochopenie kresťanského učenia.
      Musíme si uvedomiť, že nesprávne pochopenie tej ktorej časti kresťanského učenia vedie k chybným životným postojom. To má zhubný vplyv na jednotlivca i na celé kresťanské spoločenstvo. Dejiny Cirkvi jasne ukazujú, koľko zla môže vzniknúť z nesprávneho poznania i chápania kresťanskej náuky.
      Ani my nie sme uchránení pred možnosťou omylu. Zvlášť v tejto dobe, keď pôsobenie mnohých siekt a iných duchovných prúdov nadobúda na intenzite. Je preto potrebné často brať do rúk katechizmus a s jeho pomocou sa utvrdzovať v pravej náuke. Amen.

      Týždeň po 24. nedeli po ZSD

16.06.2003 | Čítanosť(1619)
2 Sol 1, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet