16.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pokušenie nás núti bojovať. Bez boja niet víťazstva. Avšak víťazstvo nie je našou zásluhou. V bojoch získavame skúsenosť, že Boh v nás koná a že raz nás oslobodí od ustavičného zápasu a daruje nám hlboký pokoj.”

~ANSELM GRÜN~

20.06.2003 - Miron
čítanosť625 reakcie0
(Share 210 0)


Piatok po 23. nedeli po ZSD / 1 Sol 5, 9-13.24-28

Príhovor

      Katechizmus nám hovorí, že celá Cirkev je kňazský ľud. Vďaka krstu majú všetci veriaci účasť na Kristovom kňazstve. Volá sa to „všeobecné kňazstvo veriacich“. Z tohto základu vychádza služba udelená sviatosťou kňazstva. Jej úlohou je slúžiť v mene a v osobe Krista uprostred spoločenstva. (KKC 1591)
      Je to zodpovedná a vznešená úloha. Sv. Pavol napomína Solúnčanov, aby mali úctu a lásku voči tým, ktorí sú ich predstavení v Pánovi.
      Kňazstvo je veľkou milosťou. Ani muž, ktorý prijal túto sviatosť, nikdy plne nepochopí veľkosť tohto daru. Čím viac odhaľuje jeho vznešenosť, tým viac musí oslavovať Božiu dobrotu. Nevyhnutne cíti, že táto milosť je naliehavou výzvou k obráteniu, aby celým svojim životom odpovedal tomu, ktorého služobníkom sa stal prostredníctvom tejto sviatosti. (podľa KKC 15890
      Vážnosť a úcta voči tým, ktorý pracujú na Božom diele, má mať svoje konkrétne prejavy. Spomeniem len dve z nich.
      Tým prvým je modlitba za duchovných. Modlitbová podpora veriacich veľmi napomáha duchovnej správe. Je to aj znak skutočnej lásky. Ešte som bol chlapec, keď som počul svedectvo jednej babičky. Hovorila: „Po každej spovedi sa okrem zadosťučinenia pomodlím aj za svojho spovedníka.“ To utkvelo v pamäti tak silno, že som začal robiť podobne. Modliť sa za duchovného znamená napomáhať mu v jeho snažení, stať sa kňazom podľa Božej vôle.
      Druhou vecou je naučiť sa prijímať duchovného takého, aký je. Napriek udelenej sviatosti, je to človek, ktorý musí rovnako ako ostatní bojovať s hriechom a slabosťou. Prílišné poukazovanie a zvýrazňovanie jeho slabostí v zbytočných rozhovoroch vždy oslabuje jeho prácu. Prvý kresťanský cisár Konštantín Veľký povedal: „Keby som videl kňaza hrešiť, zakryl by som ho plášťom.“
      Ďakujme Bohu za dar kňazstva, skrze ktorý máme prístup k jeho bohatým prameňom milosti. Amen.

      Týždeň po 23. nedeli po ZSD

20.06.2003 | Čítanosť(1231)
Téma: Bdelosť / 1 Sol 5, 6
05.02.2010 | Čítanosť(867)
Téma: 1 Sol 5, 16-24
16.06.2003 | Čítanosť(2047)
1 Sol 5, 1-28


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet