23.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Prečo som kresťanom?... Pretože cítim, že ľudské dobrodružstvo ústi v inú vec, ako v prázdne zúfalstvo, v prázdne vypytovanie sa alebo v prázdnu bezstarostnosť.

~G. Thibon ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť615 reakcie0
(Share 204 0)


Streda po 23. nedeli po ZSD / 1 Sol 4, 1-12

Príhovor

       „Duchovný život nepozná prázdniny.“ S týmito slovami nás pri odchode zo seminára na prázdniny vyprevádzal otec špirituál. Je to pravda, ktorú máme mať vždy na pamäti. V duchovnom živote nemajú miesto chvíle, kedy človek „vypne“.
      Pekne to vystihuje obraz o plavcovi v rieke. Kým sa namáha, pohybuje sa dopredu napriek prúdu rieky. Akonáhle „vypne“, prúd ho začína unášať naspäť. V duchovnom živote ideme buď dopredu, alebo dozadu. Neexistuje tu stabilné miesto. Duchovný život je neustály boj. Sv. Pavol prirovnáva pozemský život kresťana k behu na závodisku. Pretekár musí napnúť všetky sily a bežať a bežať, kým nepríde cieľ.
      Preto, aj keď je Pavol spokojný so Solúnčanmi, nabáda ich, aby vo svojich čnostiach „čoraz viac rástli...“. V tom je víťazstvo, v tom je svätosť.
      Francúzsky spisovateľ Henri Bordeaux v knihe „Zasnežené stopy vyslovuje ústami jedného z hrdinov románu pri zostupe z vrchu túto myšlienku: „Človek nakoniec vždy zostupuje. Šťastný je ten, kto svoj životný sen upevnil veľmi vysoko, dosiahol ho a nezostúpil.“ (F. Dancák, Dal nám príklad, 1. dodatok, s. 136)
      Zaiste chápeme dôležitosť neustálej práce na svojom duchovnom živote. Chceli by sme to azda aj uskutočniť, ale vidíme pred sebou prekážky v podobe vlažnosti, nedostatku horlivosti a akejsi nechute, ktorú nevieme prekonať. Cirkev nám k prekonaniu týchto prekážok dáva tieto rady: vykonať si duchovné cvičenia, vrátiť sa k náboženským úkonom a umŕtvovaniu, žiť sústredenejšie, nečakať, kým zlo zmohutnie, ale hneď na začiatku proti nemu bojovať. Najdôležitejšie je zveriť sa svojmu duchovnému vodcovi a prijať jeho odporúčania.
      Duchovný život nepozná prázdniny. Preto sa musíme deň čo deň, hodinu po hodine usilovať, aby sme rástli v čnostiach a svätosti. Amen.

      Týždeň po 23. nedeli po ZSD

20.06.2003 | Čítanosť(1532)
Téma: Čistota / 1 Sol 4, 1-12
16.06.2003 | Čítanosť(1823)
1 Sol 4, 1-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet