24.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

     „Ak ti chýba láska vykonať nejaký čin, urob ho a láska príde sama.”

~JOSEPH BERNHART~

20.06.2003 - Miron
čítanosť615 reakcie0
(Share 196 0)


Streda po 22. nedeli po ZSD / 1 Sol 2, 1-8

Príhovor

      Človek je tvor zvedavý. Rád hľadá a spoznáva okolnosti úspechu známych ľudí či rôznych akcií. Robí múdro, lebo tak sa môže poučiť a skvalitniť svoj život.
Evanjelizačná misia v Solúne priniesla veľký úspech. A to až taký veľké, že tí, ktorí uverili, stali sa podľa Pavlových slov vzorom pre všetkých ľudí v Macedónsku a v Achájsku. Čo bolo dôvodom tohto veľkého úspechu? Samozrejme to bolo dielo Božej milosti, ale tiež nasadenia evanjelizátorov. Pavol takto charakterizuje toto nasadenie: „Tak sme vás milovali, že by sme vám najradšej boli odovzdali nielen Božie evanjelium, ale aj vlastný život. Takými drahými ste sa nám stali.“
      Môžeme povedať, že príčinou úspechu v Solúne bola veľká láska evanjelizátorov. Hlásateľ evanjelia, ktorý nemiluje tých, ktorým ohlasuje evanjelium, nikdy nebude mať úspech. Nikto neprijme jeho ohlasovanie. Pavol a jeho spolupracovníci boli nasadení v láske. Bola to pravá láska, bez pretvárky. Hovorili, nie aby sa páčili ľuďom, ale Bohu. To znamená, že sa nebáli povedať i tie slová, ktoré ťali do živého. Avšak láska spôsobila, že boli prijaté ako slová vedúce k pravému životu.
      Francúzsky jezuita Michel Rickets pri jednej pôstnej kázni v parížskej Notre Dame povedal zaujímavú myšlienku: „Láska, ktorá je na všetko potrebná, nepostačuje na všetko...“ Tým chcel povedať, že láska, aby mohla konať svoje konštruktívne dielo v tomto svete, aby mohla účinne polepšovať človeka, na to treba, aby rozhýbala všetky schopnosti človeka. (František Dancák, Dal nám príklad, 10. dodatok, s. 62)
      Svet od nás očakáva, že mu zvestujeme Kristovo evanjelium, ktoré môže napraviť mnohé neduhy, ktoré ho trápia. Ak sa poučíme z príčiny evanjelizačného úspechu v Solúne a začneme milovať láskou, ktorá rozhýbava všetky naše schopnosti, potom určite naplníme nádej, ktorú do nás vkladá svet. Amen.

      Týždeň po 22. nedeli po ZSD

20.06.2003 | Čítanosť(1683)
Téma: Kňaz / 1 Sol 2, 7-9.13
16.06.2003 | Čítanosť(1643)
1 Sol 2, 1-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet