17.november 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Niektorí by chceli robiť dobre, ale nechcú trpieť zlo, chcú byť pokorní, ale nechcú znášať opovrhnutie, chcú sa uspokojiť s tým, čo majú, ale nechcú, aby im chýbalo potrebné. Chcú byť čistými, avšak bez umŕtvenia, trpezlivými, no bez urážok. Chceli by získať čnosti, ale nenamáhajú sa pre ne. Skrátka túžia po víťazných poctách bez toho, aby poznali vojenské boje.

~SV. GREGOR VEĽKÝ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť507 reakcie0
(Share 166 0)


Pondelok po 20. nedeli po ZSD / Flp 4, 10-23

Príhovor

      Dnes končíme čítanie z listu sv. apoštola Pavla Filipanom. Pavol ho napísal pravdepodobne vo väzení v Ríme. Hoci sa nikdy konkrétne nezmieňuje akú núdzu pociťoval, je isté, že sa veľmi zaradoval pomoci, ktorú mu Filipania poskytli. Nie tak pre samotný dar, ale pre prejavenú náklonnosť. Svedčí o tom celý list, v ktorom Pavol otvára pred Filipanmi svoje vnútro. Človek by sa mohol spýtať, kto koho viac obdaroval. Či Filipania svojím darom Pavla, alebo Pavol Filipanom svojím krásnym listom, ktorý priniesol veľký duchovný úžitok.
      Každopádne láskavosť, ktorú Filipania preukázali Pavlovi, svedčí o tom, že evanjelium v ich srdciach zapustilo mocné korene. Veď nezištnosť vychádza z hlavného prikázania evanjelia: lásky k Bohu a lásky k blížnemu. Nezištnosť je napodobňovaním Ježiša Krista. Jeho konanie je nepochopiteľným príkladom nezištnosti v tej najväčšej miere. Obetoval sa za nás úplne a totálne. Táto obeta je pre nás darom úplne nezaslúženým. Krista napodobňujeme, ak tiež dávame nezištne a z lásky. Dávať a nič za to nečakať. Ani vrátenie, ani úctu, ani slávu. Ba dokonca s ochotou zniesť i výsmech obdarovaného.
      Kto vie, kto potom bude viac obdarovaný. Či ten, kto prijíma pozemské dary, alebo ten, kto dával pozemské dary, aby získal večné?
      Potreby blížnych, ktoré vo svojom prostredí spoznávame, nech sú pre nás výzvou osvojiť si nezištné dávanie.

      Týždeň po 20. nedeli po ZSD

13.01.2007 | Čítanosť(731)
Téma: Flp 4,4.5 / Sof 3,17
16.06.2003 | Čítanosť(1604)
Flp 4, 1-23


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet